موضوعات برتر

سخن روز

کتابخانه

بایگانی

پربازدیدها

جستجو

پیوندها

کانال تلگرام

نوای وب

موج اعتراضات بحرین نباید تا حصول نتیجه نهایی فروکش کند.

خطبه های نماز جمعه قم خطبه های آیت الله سعیدی

امام جمعه قم با اشاره به دستگیری شیخ علی سلمان دبیرکل جمعیت وفاق بحرین گفت: دستگیری این عالم بحرینی جدید اعتراضات و تظاهرات را به دنبال داشته است و این اعتراضات نباید تا حصول نتیجه نهایی فروکش کند.

خبرگزاری فارس: موج اعتراضات بحرین نباید تا حصول نتیجه نهایی فروکش کند

آیت‌الله سید محمد سعیدی ظهر امروز در خطبه‌های نماز جمعه این هفته قم که در حرم حضرت معصومه(س) برگزار شد با اشاره به اینکه غیبت از گناهانی است که باید از ارتکاب آن پرهیز کرد گفت: باید برای کسی که درباره آن غیبت شده است به درگاه خداوند طلب استغفار کرد و همچنین از کسی که درباره آن غیبت شده است حلالیت طلبید و اینها از شرایط پذیرش توبه است.

وی با اشاره به اینکه حرمت غیبت از دو جنبه است اظهار کرد: با غیبت کردن انسان از طرفی مرتکب فعل حرام شده است و از طرف دیگر حق الناس را زیرپا گذاشته است.

امام جمعه قم در خصوص حکم شنیدن غیبت و وظیفه مومنان هنگام شنیدن غیبت اظهار کرد: همانگونه که غیبت کردن حرام است شنیدن آن نیز حرام است و ما نباید غیبت کنیم، نباید به غیبت گوش دهیم و نباید در مجلسی که در آن غیبت می‌شود بمانیم.

وی با اشاره به ضرورت حفظ تقوا در زندگی گفت: نماز پیوند انسان با خداوند را تکمیل کرده و جلوی انجام منکرات را می‌گیرد و تقوا انسان را پاکیزه نگه می‌دارد.

تولیت آستان مقدس حضرت معصومه(س) در بخش دیگری از سخنان خود با گرامیداشت سالروز ازدواج پیامبر گرامی اسلام و حضرت خدیجه(س) تصریح کرد: باید نسل جوان و جامعه ما به امر ازدواج اهتمام داشته باشند چرا که ازدواج موجب دوری کردن از گناهان و فحشا می‌شود.

وی تاکید کرد: اگر بخواهیم عفاف و حجاب در جامعه بیشتر شده و منکرات کم شود باید به نماز و ازدواج اهتمام داشته باشیم و در گنجینه نماز حجاب، پوشش و حیا محقق می‌شود.

آیت الله سعیدی با اشاره به پیام مقام معظم رهبری به اجلاس سراسری نماز تصریح کرد: ایشان در پیام خود بر معرفی آثار و برکات نماز به نسل جوان جامعه تاکید داشتند.

وی فرا رسیدن 12 ربیع الاول و آغاز هفته وحدت را گرامی داشت و تاکید کرد: پیامبر گرامی اسلام بر مسئله وحدت تاکید بسیاری داشتند چرا که در پرتو وحدت خیرات و برکات بسیاری عاید جامعه مسلمین می‌شود.

امام جمعه قم به فرا رسیدن 17 دی ماه سالروز اجرای طرح کشف حجاب از سوی رضاخان اشاره کرد و گفت: اثرات شوم این اقدام همچنان باقی است و دست‌های پلید و توطئه‌گران به وسلیه شبکه‌های ماهواره‌ای جوانان و کیان خانواده‌ها را نشانه گرفته‌اند و مسئولان باید نسبت به این مسئله اهتمام لازم را داشته باشند و به مقابله با این تهاجمات بپردازند.

وی برگزاری رزمایش عظیم محمد رسول‌الله را مورد توجه قرار داد و گفت: این رزمایش در عرصه‌ای به وسعت 2 میلیون و 200 هزار کیلومتر مربع یعنی عرصه‌ای وسیع‌تر از خاک ایران به مرحله اجرا درآمد و قدرت ایران را به دنیا نشان داد. نیروهای مسلح ما به فرماندهی امام خامنه‌ای و پشتیبانی ملت در اوج اقتدار قرار دارند.

آیت الله سعیدی در بخش دیگری از خطبه‌های نماز جمعه قم به دستگیری شیخ علی سلمان دبیرکل جمعیت وفاق بحرین اشاره کرد و گفت: دستگیری این عالم بحرینی که نقش مهمی در روشنگری مردم داشت موج جدید اعتراضات و تظاهرات را به دنبال داشته است و این اعتراضات نباید تا حصول نتیجه نهایی فروکش کند.

وی با اشاره به اینکه مبارزان بحرینی به دنبال احقاق حقوق پایمال شده خود هستند، به دخالت‌های عربستان در کشورهای منطقه اشاره کرد و گفت: عربستان سعودی خائن‌ترین، مداخله‌گرترین کشور منطقه و محور شرارت منطقه است و امیدواریم که توطئه نفتی آنها علیه سایر اعضای اوپک با شکست روبه‌رو شود.

- See more at: http://farsnews.com/newstext.php?nn=13931012000293#sthash.Sk8ZRnrm.dpuf

 

اعتراف اوباما به بی‌اثر بودن تحریم‌ها نشان داد آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند

خطبه های نماز جمعه قم خطبه های آیت الله سعیدی

امام جمعه قم گفت: اعتراف آمریکا به بی‌اثر بودن تحریم‌ها علیه کوبا مصداق سخن امام ‏راحل است که فرمودند «آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند».‏

خبرگزاری فارس: اعتراف اوباما به بی‌اثر بودن تحریم‌ها نشان داد آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند

 

 

 

 

آیت‌الله سید محمد سعیدی ظهر امروز در خطبه نخست نماز ‏جمعه این هفته قم در حرم حضرت معصومه(س) با اشاره به سالروز رحلت پیامبر اکرم(ص)، ‏امام حسن مجتبی(ع) و امام رضا(ع) اظهار کرد: بزرگ‌ترین مصیبت جهان، رحلت حضرت ‏محمد(ص) است زیرا سایر مصیبت‌ها پس از آن به وجود آمدند.‏

وی افزود: پیامبر اکرم(ص) خاتم پیامبران و باعظمت‌ترین انسان‌ها در طول تاریخ هستند و ‏اسلام، دینی که ایشان عرضه کردند و قرآن، کتابی که از طرف خداوند آوردند برترین ادیان و ‏کتاب‌های آسمانی هستند.‏

امام جمعه قم با بیان اینکه مقام عبدالهی بالاترین مقامی است که پیامبر اکرم(ص) به آن ‏دست یافت و ظرفیت دریافت کلام وحی و قرآن را پیدا کرد گفت: حضرت محمد(ص) نسبت به ‏آینده جامعه اسلامی نگرانی داشتند زیرا شواهد حاکی از شکل‌گیری توطئه‌ای برای بازگشت ‏جامعه اسلامی به زمان جاهلی داشت.‏

وی ادامه داد: سیاست‌مداران و حتی برخی سران فتنه در روزهای پایانی زندگی حضرت ‏محمد(ص) در مدینه ماندند تا جلوی هرگونه اقدامی برای جانشینی حضرت علی(ع) را بگیرند ‏و زمانی هم که پیامبر(ص) قصد داشتند سندی به صورت مکتوب و در حضور سران صحابه برای ‏خلافت پس از خویش تنظیم کنند و تقاضای کاغذ و دوات کردند ناگهان در مجلس صدایی بلند ‏شد و گفت بیماری بر پیامبر غلبه کرده و قرآن ما را کافی است و به این ترتیب مجلس به هم ‏ریخت.‏

سعیدی در خطبه دوم با اشاره به روز وحدت حوزه و دانشگاه خاطرنشان کرد: امام راحل با این ‏تدبیر، به دنبال سامان‌دهی روابط میان حوزویان و دانشگاهیان بودند و حضرت آیت‌الله العظمی ‏خامنه‌ای نیز این وحدت را در هدف، تقویت کردند و فرمودند منظور این نیست که حوزه و ‏دانشگاه با یکدیگر ادغام شوند بلکه باید در هدف با یکدیگر اشتراک نظر داشته باشند.‏

تولیت آستان مقدس فاطمه معصومه(س) تعامل و همگرایی حوزه و دانشگاه را در فعالیت‌های ‏سیاسی و اجتماعی، عامل تقویت‌کننده وحدت این دو رکن اساسی دانست و تصریح کرد: ‏سوء برداشت‌ها و اختلاف‌ها پیش از آنکه به جامعه کشانده شوند باید به وسیله تعامل میان ‏علما و اساتید دانشگاهی حل شوند.‏

وی در ادامه به آغاز هفته وقف اشاره کرد و گفت: خداوند در قرآن کریم، از باقیات الصالحات یاد ‏کرده که یکی از مصادیق بارز آن، وقف است و در تمام طول تاریخ وجود داشته است.‏

سعیدی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به حمله تکفیری‌های پاکستان به یک ‏مدرسه در این کشور و به شهادت رساندن عده زیادی از دانش‌آموزان و معلمان خاطرنشان ‏کرد: دشمنان کینه‌توز و مکار اسلام، از تکفیری‌ها استفاده می‌کنند؛ باید تفکر و اندیشه تکفیر ‏را از ریشه خشکاند، کاری که به همت مرجعیت شیعه در قم آغاز شده و باید تداوم یابد.‏

خطیب جمعه قم تصمیم جدید آمریکا در ایجاد رابطه با کوبا پس از 50 سال تحریم و آزار و اذیت ‏ملت این کشور را مورد توجه قرار داد و افزود: دولت آمریکا با کمال صراحت بر بی‌ارزش بودن و ‏بی‌اثر بودن تحریم‌ها تأکید کرده و راه را برای ایجاد رابطه باز کرده است؛ این یکی از مصادیق ‏همان سخن بنیان‌گذار انقلاب اسلامی است که فرمود «آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند».‏

وی با اشاره به آغاز سال جدید میلادی گفت: امیدواریم مسیحیان با تأسی به مواعظ و سبک ‏زندگی حضرت عیسی(ع) جهانی بهتر از شرایط کنونی را بسازند.‏

مشاهده حقوق‌بشر آمریکایی در شکنجه‌های سیا / اهتمام 3 قوه برای ریشه‌کنی فساد

خطبه های نماز جمعه قم خطبه‌های آیت‌الله بوشهری

امام جمعه قم با اشاره به گزارش شکنجه‌های سیاه برای اعتراف گرفتن از متهمان گفت: دولت آمریکا همواره ایران را به نقض حقوق بشر متهم می‌کند ولی آیا این بود حقوق بشری که دم از آن می‌زنند.
خبرگزاری فارس: مشاهده حقوق‌بشر آمریکایی در شکنجه‌های سیا / اهتمام 3 قوه برای ریشه‌کنی فساد

  آیت‌الله سید هاشم حسینی بوشهری ظهر امروز در خطبه نخست نماز جمعه این هفته قم در حرم حضرت معصومه(س) اظهار کرد: یکی از اصول حاکم بر اجتماع، مسئولیت‌پذیری انسان‌هاست که البته این مسئولیت شامل وظایفی می‌شود که آدمی در قبال خودش، خدای خویش و همچنین جامعه دارد.

  وی افزود: قوانینی در جامعه وضع می‌شوند که در نهایت به نفع اجتماع خواهند بود بنابراین انسان‌ها وظیفه دارند در قبال آنها مسئولیت‌پذیر باشند.

  امام جمعه قم با بیان اینکه مسئولیت‌پذیری تنها مربوط به هر فرد جامعه نیست و دولت‌ها و سازمان‌های مختلف هم مسئولیت‌هایی دارند که باید به نحو احسن آنها را انجام دهند گفت: خودسازی و حق‌جویی از جمله ابزارهای تقویت روحیه مسئولیت‌پذیری در هر فرد و شخصیت‌های حقوقی محسوب می‌شوند؛ مسئولیت‌پذیری نسبت به دیگران در جامعه هم از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است که باید مورد توجه قرار گیرد.

  وی در خطبه دوم به اربعین حسینی اشاره و خاطرنشان کرد: اربعین در معارف دینی ما دارای جایگاه خاصی است و تعبیرات ویژه‌ای در این زمینه می‌توان در روایات ائمه اطهار(ع) مشاهده کرد.

  آیت‌الله حسینی بوشهری با بیان اینکه بیش از 20 میلیون نفر در کربلا حضور یافته‌اند و آمادگی خود را با شعار «لبیک یا حسین(ع)» نشان می‌دهند گفت: هنوز یزیدیان زمان در قالب داعش و حامیان آنها وجود دارند و چندین انفجار را هم سبب شده‌اند ولی میلیون‌ها نفری که از 50 کشور دنیا در کربلا حاضر شده‌اند شعار لبیک یا حسین سر می‌دهند.

  عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم بیست و هفتم آذر، سالروز شهادت دکتر مفتح را مورد توجه قرار داد و افزود: این شخصیت بزرگ از زمانی که بار علمی خود را از حوزه گرفت و پای در دانشگاه گذاشت، در کنار اساتیدی همچون شهیدان باهنر، بهشتی و مطهری، نقش مهمی در وحدت حوزه و دانشگاه داشت.

  وی بیان کرد: پایه‌گذار نامگذاری روز وحدت حوزه و دانشگاه امام راحل بود؛ ایشان می‌خواست اساتید دانشگاه و حوزه و همچنین طلاب و دانشجویان یک هدف را دنبال کنند یعنی وحدت در سیاست‌های کلی نظام، ایستادگی در مقابل زورگویان و مستکبران، صیانت از حقوق ملت و تحقق اسلام ناب محمدی(ص) هدف یکسان آنها باشد.

  آیت‌الله حسینی بوشهری با تاکید بر اینکه باید به جایی برسیم که دانشگاهیان و حوزویان به یکدیگر خوشبین باشند گفت: طلاب و دانشجویان باید توطئه‌هایی که دشمنان برای جدایی حوزه و دانشگاه طراحی کرده و می‌کنند را بشناسند؛ امروز هم گاهی نغمه جدایی علم و دین سر داده می‌شود همانطور که روزگاری شعار جدایی سیاست از دین سر داده می‌شد.

  عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه دانشگاهیان علم را می‌آموزند و عامل افتخار نظام اسلامی می‌شوند خاطرنشان کرد: حوزویان نیز در اعتلای کشور از نظر دینی تلاش می‌کنند.

  وی به افشاگری مهمی که در رابطه با جنایت‌های آمریکا صورت گرفته اشاره کرد و گفت: جالب اینکه این بار از زبان خودشان این افشاگری را می‌بینیم؛ 6 میلیون برگ از اسناد سیا بررسی و 6700 صفحه گزارش تهیه شده است ولی در نهایت 499 صفحه را منتشر کرده‌اند که همه آن، کارنامه ننگین سازمان سیا است.

  آیت‌الله حسینی بوشهری افزود: سیا از انواع شکنجه برای اعتراف گرفتن از متهمان پس از 11 سپتامبر استفاده کرده‌ است؛ 180 ساعت یک نفر را بیدار نگاه داشته‌اند تا از او اعتراف بگیرند؛ جوانان ما نباید فریب ظاهر اتوکشیده آمریکا را بخورند؛ آمریکا بارها دم از حقوق بشر می‌زند و ایران را متهم به نقض آن می‌کند ولی آیا این است حقوق بشر آمریکایی؟

  خطیب جمعه قم با بیان اینکه پنج درصد جمعیت جهان در آمریکا زندگی می‌کنند گفت: با این حال یک چهارم زندانیان جهان هم در همین کشور وجود دارند و در عین حال، در ایران اسلامی وقتی مجرمان محکوم می‌شوند این امر از سوی دولت آمریکا محکوم می‌شود.

  وی در پایان به همایش ملی ارتقا سلامت اداری و مقابله با فساد و پیام رهبر معظم انقلاب به این همایش اشاره کرد و افزود: پیام ایشان بسیار پر محتوا بود و فرمودند نفس اهتمام آقایان در مبارزه با فساد را تحسین می‌کنم ولی این سمینار و امثال آن بناست چه معجزه‌ای بکند و در ادامه نیز خواستار اقدامی عملی و اساسی در این زمینه شدند.

  آیت‌الله حسینی بوشهری بیان کرد: یک روز اختلاس 3 هزار میلیاردی برای مردم مطرح و روزی دیگر اختلاس و فساد 12 هزار میلیاردی افشا می‌شود؛ آیا می‌خواهند با روحیه مردم بازی کنند؟ باید در قراردادهای مهم نظارت‌های جدی وجود داشته باشد و در سرمایه‌گذاری‌های بزرگ باید نظارت جدی را شاهد باشیم.

  وی تصریح کرد: آیا یقه چهار نفر ضعیف را گرفتن و دیگران را رها کردن مبارزه با فساد محسوب می‌شود؟

  مدیر حوزه‌های علمیه با بیان اینکه از سران هر سه قوه خواستار پیگیری جدی در این زمینه هستیم گفت: اینگونه خبرها از جامعه سلب اعتماد می‌کند؛ قوه مقننه و دولت باید در تصویب قوانین و اجرای آنها دقت لازم را داشته باشند تا ریشه فساد از کشور برچیده شود.

  دفتر ستاد نماز جمعه قم

  اربعین حسینی به همایش بزرگ ضد جریان تفکیر مبدل خواهد شد

  خطبه های نماز جمعه قم خطبه های آیت الله سعیدی

  امام جمعه قم گفت: با حضور گسترده و میلیونی عاشقان خاندان عصمت و طهارت، اربعین حسینی به همایش بزرگ ضد جریان تفکیر مبدل خواهد شد.

  خبرگزاری فارس: اربعین حسینی به همایش بزرگ ضد تکفیر تبدیل خواهد شد

    

    

    

    

   آیت‌الله سید‌محمد سعیدی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه شهر قم در سخنانی با اشاره به اینکه اقتصاد مقاومتی راهبردی بود که از سوی رهبر معظم انقلاب برای برون رفت از مشکلات ارائه شد تصریح کرد: باید در امور کشور به اقتصاد مقاومتی توجه کرده و به سمت اقتصادی پیش برویم که به نفت وابسته نباشد.

   وی با اشاره به اینکه ارزان شدن نفت توطئه‌ای از سوی کشورهای استکباری برای ضربه زدن به ایران اسلامی است تصریح کرد: دولت و ملت باید با حرکت در مسیر اقتصاد مقاومتی این توطئه را خنثی کنند.

   امام جمعه قم خاطرنشان کرد: اگر بتوانیم در عرصه اقتصاد مقاومتی اقدامی قابل توجه انجام دهیم به دنیای استکبار پاسخ قاطعی داده‌ایم.

   وی با انتقاد از اینکه حرکت به سمت اقتصاد مقاومتی و عمل به فرمایشات مقام معظم رهبری آن‌گونه که باید و شاید صورت نگرفته است، به توطئه جدید صورت گرفته از سوی عربستان سعودی مبنی بر کاهش قیمت نفت اشاره کرد و یادآور شد: دولت سعودی با این اقدام به فکر خوش‌خدمتی به آمریکا و رژیم صیهونیستی بوده است.

   آیت الله‌سعیدی در ادامه خطاب به حکام سعودی گفت: آنها باید به یاد بیاورند که آمریکایی‌ها چگونه پس از اینکه از صدام سوء استفاده‌های بسیاری کردند وقتی به یک مهره سوخته تبدیل شد او را سرنگون کرده و کمترین حمایتی نداشتند.

   وی با اشاره به اینکه این‌گونه خوش‌خدمتی‌ها با هدف جلوگیری از رشد اسلام ناب محمدی و تلاش برای ترویج اسلام آمریکایی صورت می‌گیرد خاطرنشان کرد: آنها در حالی تصور می‌کنند که با تکیه به آمریکا می‌توانند در دنیا به عزت دست یابند که امروز ایران اسلامی با توکل به خدا و اهل بیت (ع) از مشکلات عبور کرده و با عزت در مسیر پیشرفت و سربلندی حرکت می‌کند.

   امام جمعه قم در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به فرا رسیدن ایام اربعین سرور و سالار شهیدان تصریح کرد: با حضور گسترده و میلیونی عاشقان خاندان عصمت و طهارت اربعین حسینی به همایش بزرگ ضد جریان تکفیر مبدل خواهد شد.

   تولیت آستان مقدس حضرت معصومه (س) به روز دانشجو اشاره کرد و گفت: آینده کشور به دانشجویان و دانشگاه‌ها وابسته است و امروز این توقع است که دانشگاه‌ها به باشگاه جناح‌های سیاسی تبدیل نشوند.

   وی یادآور شد: انتظار این است که دانشجویان و دانشگاه‌ها همراه با اصول اسلام و انقلاب، در مسیر پیشرفت کشور حرکت کنند و به وظیفه‌ای که بر دوش دارند جامه عمل بپوشانند.

   خطبه نماز جمعه 30 آبان در قم

   خطبه های نماز جمعه قم خطبه های آیت الله سعیدی

   آیت‌الله سعیدی:
   نیروهای لایق محدود به چهره‌های شناخته شده یک جناح معروف نیستند

   امام جمعه قم گفت: نیروهای قابل و لایق در کشور محدود به چهره‌های شناخته شده یک ‏جناح معروف نیستند و دولت باید در معرفی وزیر علوم، مسیر اعتدال را در پیش بگیرد.‏

   خبرگزاری فارس: نیروهای لایق محدود به چهره‌های شناخته شده یک جناح معروف نیستند

     

     

     

     

     

    آیت‌الله سیدمحمد سعیدی امروز در خطبه نخست نماز ‏جمعه این هفته قم که در حرم حضرت معصومه(س) برگزار شد، اظهار کرد: در روایتی از امام ‏صادق(ع) می‌خوانیم که فرمودند تغییر دادن دوستان دینی بدون اینکه دلیلی داشته باشد ‏نخستین دلیل کم‌عقلی است.‏

    وی افزود: قطع ارتباط بدون دلیل با دوستان و ناراحتی از دست آنها بی‌علت دومین موردی ‏است که امام صادق(ع) آن را دلیل جهل می‌داند و همچنین سومین مورد هم تجسس بی‌‏دلیل در مورد امور دیگران است.‏

    امام جمعه قم با بیان اینکه یکی از آثار شوم تجسس در امور دیگران، به فساد کشاندن جامعه ‏است، گفت: در غیر موارد ضرورت نباید در امور شخصی دیگران تحقیق کرد و حتی ‏حساسیت‌های بی‌جا، می‌تواند انسان‌های مومن و عفیف را هم فاسد کند.‏

    وی خطبه دوم را با اشاره به هفته بسیج آغاز کرد و افزود: این شجره طیبه که یادگار بنیان‌گذار ‏کبیر انقلاب اسلامی است در حقیقت با رویکرد ایشان به مقوله مقاومت به وجود آمد زیرا امام ‏عقیده داشت اگر بر کشوری تفکر بسیجی حاکم باشد، چشم و دست جهان‌خواران از آن ‏جامعه قطع می‌شود.‏

    سعیدی خاطرنشان کرد: نباید بسیج را تنها یک نهاد دانست زیرا این شجره طیبه به واقع، یک ‏فرهنگ است که تجلی آن را می‌توان حضرت علی(ع) دانست.‏

    تولیت آستان مقدس فاطمه معصومه(س) با بیان اینکه همه مجاهدان فی سبیل‌الله از آغاز تا ‏امروز دفتر بسیج را امضا کرده‌اند عنوان کرد: فرد بسیجی یعنی دین‌مدار، ولایت‌محور و قانون‌‏مدار که همواره تابع ولایت است؛ امروز حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای خود را بسیجی ‏آماده‌ای معرفی می‌کنند که جان و آبرویشان را فدای اسلام و انقلاب خواهند کرد.‏

    وی با اشاره به بسیج مردمی در عراق، سوریه، لبنان و حجاز گفت: همه دستگاه‌های نظامی ‏و اطلاعاتی استکبار جهانی هم نمی‌توانند این بذر الهی را که توسط امام راحل در منطقه ‏پاشیده شده از بین ببرند؛ بسیج حزب خداست و حزب‌الله شکست‌ناپذیر است.‏

    سعیدی در ادامه با اشاره به برگزاری کنگره خطر جریان‌های تکفیری در شهر مقدس قم طی ‏روزهای آغازین آذرماه تصریح کرد: حقیقت آن است که امروز تکفیری‌ها به بلای عالم اسلام و ‏بلکه جهان بشریت تبدیل شده‌اند و کارهایشان موجب خشن جلوه دادن اسلام می‌شود؛ این ‏کنگره برگزار می‌شود تا دو هدف عمده را دنبال کند، نخست آنکه علمای جهان اسلام با ‏اجتماع در قم و اتفاق‌نظر، اعلام کنند که تکفیری‌ها بیگانه از اسلام بوده و نباید آنها را بهانه‌ای ‏برای حمله به دین خدا قرار داد و دیگر اینکه به دلیل فریب‌کاری تکفیری‌ها، جوانانی در ‏کشورهای مختلف اسیر افکار شیطانی‌ آنها شده‌اند و این کنگره می‌تواند راه صحیح را به این ‏افراد نشان دهد.‏

    خطیب جمعه قم با بیان اینکه از دیگر کارکردهای کنگره خطر جریان‌های تکفیری نشان دادن ‏راه‌هایی برای دفع خطر تکفیری‌هاست، عنوان کرد: اینکه چنین کنگره عظیمی در شهر قم، ‏پایتخت فرهنگی جهان تشیع برگزار می‌شود و دو مرجع تقلید در آن حضور دارند به معنای این ‏است که جهان اسلام و تشیع از تکفیر و خشونت بیزار است.‏

    وی با اشاره به آخرین دور مذاکرات هسته‌ای خاطرنشان کرد: چند نکته در اینجا حائز اهمیت ‏است؛ نخست اینکه رهبر معظم انقلاب در آغاز سال فرمودند افرادی می‌گویند با غربی‌ها ‏مذاکره کنیم هر چند امیدی به این مذاکرات ندارم ولی مخالفت هم نمی‌کنم؛ بر این اساس ‏سیاست نظام در شرایط کنونی، مذاکره است.‏

    سعیدی افزود: دیگر اینکه سیاست‌های کلان جمهوری اسلامی بر اساس چارچوب‌هایی که ‏رهبری تعیین می‌کنند جریان دارد و سیاست‌مداران و مذاکره‌کنندگان ما و همچنین ملت ایران ‏هم این را می‌دانند.‏

    امام جمعه قم با بیان اینکه ملت ایران درس‌آموخته از فرهنگ عاشورا هستند تصریح کرد: ‏دنیای استکبار بداند که نمی‌تواند این ملت را به ذلت بکشاند.‏

    وی در پایان به مسائل مربوط به استیضاح وزیر علوم و معرفی وزرای جدید به مجلس اشاره ‏کرد و گفت: همه ما می‌دانیم نیروهای قابل و لایق در کشور محدود به چهره‌های شناخته ‏شده یک جناح معروف نیستند بنابراین ملت ایران این انتظار را دارند که دولت بر اساس ‏وعده‌های خود، مسیر اعتدال را همانطور که در برخی دیگر از صحنه‌ها شاهد بوده‌ایم ادامه ‏دهد و از دولت و نمایندگان مجلس هم می‌خواهیم قضیه را فیصله دهند تا اعتدال در حد شعار ‏باقی نماند.‏