موضوعات برتر

سخن روز

کتابخانه

بایگانی

پربازدیدها

جستجو

پیوندها

کانال تلگرام

نوای وب

آثار اخلاقی و اقتصادی نماز در خانواده

نماز در قرآن نماز و خانواده مسجد و خانواده

Image result for ‫نماز و خانواده‬‎

نماز و سلامت اقتصادی خانواده:

کسی که نماز می خواند، مراقب است که مال حرام به خانه نیاورد چراکه وجود مال حرام حتی در لباس نمازگزار سبب بطلان نماز او می‌شود.

در نتیجه اعضای چنین خانواده ای، علاوه بر بهره مندی از فواید معنوی نماز، در سایه یک اقتصاد حلال و سالم و پاکیزه از عوارش مال حرام در زندگی خویش، مصون مانده و به خوبی و با رضا و قناعت زندگی را سپری می نمایند و راه زیاده خواهی و طمع را به روی خود می بندند.

حفظ همدلی و انسجام خانواده:

انجام یک عمل مشترک و مهم که همه خانواده دغدغه آن را داشته و به آن اهتمام ورزند، به خصوص اگر اول وقت و در یک زمان انجام شود، به ویژه اگر در مسجد و به جماعت هم باشد، بی شک سبب همدلی، اتحاد و انسجام و برقراری نظم و آراستگی در خانواده می‌گردد و از طرف دیگر خانواده مقید به نماز به دلیل پایبندی به اقامه نماز، از امور منفی زیادی از جمله ارتباطات نا سالم و گفت و گوهای نابجا خودداری می‌کنند و چون می دانند که نماز کسی که غیبت مسلمانی را بکند یا با مسلمین بدرفتاری نماید، پذیرفته نیست، از غیبت و کدورت و قهر و دشمنی هم اجتناب می کنند.(1)

----------------------------

1- ری شهری، میزان الحکمه، ج5، ص387.

منبع: نماز و خانواده، ص 216

امر به نماز در خانواده

نماز در قرآن نماز در خانواده نماز و خانواده

 

Image result for ‫خانواده و نماز‬‎

امر به نماز

به کار بردن واژه امر ر آیه 132 سوره طه و آیه 55 سوره مریم و امر مستقیم لقمان به فرزدش بر نمازگزاری در آیه 17 سوره لقمان، فریضه امر به معروف را با همه گستردگی‌ها، ضرورتها، و مراحل و شرایط و تاثیراتش وارد دایره نماز خانواده می‌کند.

امر به نماز از مهمترین مصادیق امر به معروف است و حضرت اسماعیل، اول به خاطر امر به نماز و بعد امر به زکات مورد توجه قرار می‌گیرد.

برای کسی که با نماز آشنا است، نماز معروف است، ولی برای کسی که به آن آشنایی ندارد نباید او را بدان امر نمود. بلکه اول باید شناخت ابتدایی و لازم درباره نماز در او ایجاد کرد و سپس شبهات او را در این باره برطرف نمود و سپس اقدام به امر نمود.

همچنین ضرورت و وجوب امر به نماز، چنان زیاد است که پیامبر به عنوان اسوه و الگوی جامعه، خود موظف به ادای چنین تکلیفی بود. پس به طور مسلم بر هر یک از ما نیز واجب است در حد توان اقدام به اقامه چنین معروفی کنیم.

توجه به مراحل امر به معروف نماز از جهت فرهنگ سازی و اهمیت ویژه آن چنان است که نباید منتظر ترک آن باشیم تا اقدام به عمل کنیم. بلکه ابتدا باید با امر به آن، واجب بودن و تکلیف بودن آن را روشن سازیم و وقتی همه فهمیدند که یک واجب شرعی است آنگاه، مراحل امر به معروف که سه مرحله ی بیان غیر مستقیم، توصیه با زبان نرم، و قاطعیت  و آمرانه برخورد کردن است را اجرا نماییم.

همچنین باید شرایط امر به معروف را هم بدانیم و رعایت کنیم. به این معنا که ابتدا معروف را بشناسیم، سپس در حد توان خود به آن عامل باشیم. و جایی که احتمال اثرگذاری هست و نیز احتمال اثرگذاری در تکرار امر به معروف وجود دارد، کوتاهی نکنیم.

خانواده ها باید بدانند که کافی نیست که نماز بخوانند یا حتی اهل خانه را وادار به نماز کنند. بلکه لازم است بر اجرای آن پای مردی کنند  و در برابر موانع نماز ایستادگی نمایند.

 

منبع: نماز و خانواده، ص 213 و 214. برگرفته از مقاله شیوه های آموزش و جذب فرزندان به نماز با تاکید بر نقش الگویی والدین، حسین بافکار

بی نمازی انسان را به قعر سقر می کشاند

نماز در قرآن تأثیرات نماز

بی نمازی انسان را به قعر سقر می کشاند:

قرآن در سوره مدثر آیه 42 تا 46  گفتگوی بهشتیان با جهنمیان:

بهشتیان از جهنمیان سوال می کنند:

ما سَلَكَكُمْ فِی سَقَرَ : (سپس به آنها متوجه شده میگویند) چه چیز شما را به دوزخ درآورد.

قالُوا لَمْ نَكُ مِنَ الْمُصَلِّینَ : گویند: ما از نمازگزاران نبودیم.

ولَمْ نَكُ نُطْعِمُ الْمِسْكِینَ : و به فقیر و تهیدست طعام نمیدادیم

وكُنَّا نَخُوضُ مَعَ الْخَائِضِینَ : و با اهل باطل (در كارها و گفتارهاى بیهوده) غور میكردیم.

وكُنَّا نُكَذِّبُ بِیَوْمِ الدِّینِ : و روز جزا را تكذیب و انكار می‏كردیم...

اهمیت حضور قلب در نماز

نماز از دید بزرگان سخنرانی نماز در قرآن حضور قلب و خشوع نماز در روایات حضور قلب و خشوع

حضور قلب اصل عبادت است چون قرآن می‌فرماید «وَأَقِمْ الصَّلَاةَ لِذِكْرِی» طه/14 

نماز برای  یاد خداست. . . و یاد خدا با غفلت سازگار نیست. 

 

اهمیت حضور قلب:

 قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص: «مَنْ صَلَّى رَكْعَتَیْنِ وَ لَمْ یُحَدِّثْ فِیهِمَا نَفْسَهُ بِشَیْ‏ءٍ مِنْ أُمُورِ الدُّنْیَا غَفَرَ اللَّهُ لَهُ ذُنُوبَهُ»(عوالی‏اللآلی، ج‏1، ص‏322)

اگر كسی دو ركعت نماز بخواند و توی این ركعت دلش جای دیگر نرود خدا همه گناهانش را می‌بخشد.

***************

یك نفر پرسید من از كجا بدانم كه شیطان راست است یا دروغ؟ به او گفته شد شما تصمیم بگیر دو ركعت نماز بخوان كه حواست جمع باشد اگر شك داری امتحان كن همینكه انسان نمی‌تواند این خیلی مسئله مهمی است. 

 

پیغمبر فرمود آدم دو ركعت نماز با فكر بخواند بهتر از عبادت شب تا صبحی است كه آدم حواسش جای دیگری باشد. 

 

خلاصه در اسلام مسئله توجه خیلی مهم است دل دادن به كار. نماز بی حضور قلب لاشه‌ای است كه روح ندارد. قرآن می‌فرماید وقتی كه مست هستید سر نماز نروید «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا لَا تَقْرَبُوا الصَّلَاةَ وَأَنْتُمْ سُكَارَى حَتَّى تَعْلَمُوا مَا تَقُولُونَ» نساء/43 تا بفهمید چه می‌گوئید. 

 

 

كسی كه نماز می‌خواهند ولی حواسش جمع نیست نمازش را در هم می‌پیچند مثل لحاف كهنه و پرت می‌كنند توی صورتش. روایت دیگری داریم كه می‌فرماید نماز می‌آید به صاحبش می‌گوید تو با این نمازی كه خواندی من را ضایع كردی خدا تو را ضایع كند خدا عمرت را ضایع كند جوانی‌ات را ضایع كند مالت را ضایع كند ولذا می‌بینی مال تو دود می‌شود عمرت تلف می‌شود.

 

 از سخنان حجة الاسلام قرائتی

آیات نماز در خانواده

نماز در قرآن نماز در خانواده

 

نماز در خانواده

آيات:

 

نماز و هجرت

ربنا انى اسكنت من ذريتى بواد غير ذى زرع عند بيتك المحرم ربنا ليقموا الصلوة

پروردگارا من بعضى فرزندانم را در سرزمين بى آب و علفى در كنار خانه اى كه حرم تو است ساكن ساختم تا نماز را برپا دارند. (سوره ابراهيم، آيه 37).

 

 

وظايف والدين در آموزش نماز

وأمر اهلك بالصلوة و اصطبر عليها

اهل خود را به خواندن نماز امر كن و بر اداى آن شكيبا باش (سوره طه آيه 132).

 

 

دعوت خانواده به نماز

و كان يامر اهله بالصلوة و الزكوة و كان عند ربه مرضيا. او همواره خانواده خود را به نماز و زكات دعوت مى كرد وهمواره مورد رضايت پروردگارش بود. (سوره مريم، آيه 55).

 

 

پند لقمان به پسرش

يا بنى اقم الصلوة وأمر بالمعروف و انه عن المنكر و اصبر على ما اصابك ان ذلك من عزم الامور

پسرم!نماز را برپا دار، و امر به معروف و نهى از منكر كن و در برابر مصائبى كه به تو مى رسد با استقامت و شكيبا باش كه اين از كارهاى مهم واساسى است. (سوره لقمان آيه 17).

 

 

دعاى ابراهيم (ع) براى اقامه نماز

رب اجعلنى مقيم الصلوة و من ذريتى ربنا و تقبل دعاء

پروردگارا مرا از برپا كنندگان نماز قرار ده واز فرزندان من نيز چنين كن، پروردگار دعاء (ما را) بپذير) (سوره ابراهيم، آيه 40).

 

 

ضايع كنندگان نماز

فخلف من بعدهم خلف اضاعوا الصلوة و اتبعوا الشهوات فسوف يلقون غيا

اما بعد از آنها فرزندان ناشايسته اى روى كار آمدند كه نماز را ضايع كردند و پيروى از شهوات نمودند و به زودى (كيفر و مجازات) گمراهى خود را خواهند ديد. (سوره مريم آيه 59).