موضوعات برتر

سخن روز

کتابخانه

بایگانی

پربازدیدها

جستجو

پیوندها

کانال تلگرام

نوای وب

لماذا لا یتکتف الشیعة فی الصلاة؟ وما هی کیفیة صلاة الرسول (ص)؟

آداب نماز نمازهای واجب احکام احکام نماز احکام الصلاة

Image result for ‫جداکننده متن‬‎

 

لماذا لا یتکتف الشیعة فی الصلاة؟ و لماذا یفعل أهل السنة ذلک؟ و کیف کان یصلی رسول الله (ص)؟ و هل توجد أدلة فی المسألة؟

إن الشیعة الإمامیة یؤدون الصلاة بالکیفیة المتعارفة لدیهم مع إسبال الیدین و ذلک اقتداءً بسنة النبی الاکرم (ص) و الأئمة الأطهار من أهل بیته (ع)، و دلیلهم فی ذلک الروایات الکثیرة الدالة على أن النبی (ص) و الأئمة الأطهار کانوا یؤدون الصلاة بأیدٍ مسبلةٍ تحاذی الجنبین، و إن حبس الیدین فی الصلاة (القبض) هو تشبه بعمل المجوس، و کذلک توجد روایات موثقة تفصل أعمال الرسول الأکرم (ص) عند إقامة الصلاة منذ البدایة و حتى النهایة، و لا توجد فیها أن النبی کان یضع إحدى یدیه على الأخرى حال الصلاة.

 

و على کل حال فإن قبض الیدین حین الصلاة أمر موقع بعد رحلة الرسول الأکرم (ص) و فی زمن الخلیفة الثانی، و لذلک یؤد أهل السنة صلاتهم بهذه الکیفیة، و لابد أن نعلم أن أن بعض السنة لا یلتزم بقبض الیدین عند الصلاة، وهم الامام مالک واتباعه فانه لایفتی بوجوب القبض فی الصلاة.

 

التفصیل فی الإدامه...

Image result for ‫جداکننده متن‬‎

اعمال شب و روز عید مبعث

آداب نماز نمازهای مستحب

27 رجب سالروز بعثت حضرت محمد(ص) از روزهای خوب و متبرکی است که اعمالی برای شب و روز آن ذکر شده تا امکان بهره مندی هرچه بهتر و بیشتر از این فرصت معنوی فراهم شود.

 

شب مبعث از شبهای متبرکه است و برای آن اعمالی ذکر شده:

 

* در مصباح از حضرت ابوجعفر امام جواد (ع) روایت شده که فرمود در رجب شبى است که از آنچه که بر آن آفتاب می تابد بهتر است و آن شب بیست و هفتم رجب است که در صبح آن پیغمبر خدا (ص) به رسالت مبعوث شد و براى آن شب اعمالی است که اگر شیعه ای از ما آن اعمال را در آن شب انجام دهد اجر عمل شصت سال می برد.

 

در مورد این عمل آمده: پس از نماز عشاء هر ساعتى از شب را تا پیش از نیمه آن بیدار شو و دوازده رکعت نماز اقامه کن و در هر رکعت حمد و سوره اى از سوره هاى کوچک مفصل ( مفصل ازسوره محمد است تا آخر قرآن) بخوان.

 

نمازها دو رکعتی هستند. پس از هر دو رکعت بعد از سلام؛ هفت مرتبه سوره حمد، هفت مرتبه مُعَوَّذَتَیْن، و سوره های توحید و قُلْ یا اَیُّها الْکافِرُونَ هر کدام هفت مرتبه، و سوره قدر و آیة الکرسى هر کدام را هفت مرتبه بخوان.

 

بعد از اتمام نماز این دعا خوانده شود:

 

اَلْحَمْدُ لِلّهِ الَّذى لَمْ یَتَّخِذْ وَلَداً وَلَمْ یَکُنْ لَهُ شَریکٌ فى الْمُلْکِ وَ لَمْیَکُنْ لَهُ وَلِىُّ مِنَ الذُّلِّ وَ کَبِّرْهُ تَکْبیراً اَللّهُمَّ اِنّى اَسئَلُکَ بِمَعاقِدِ عِزِّکَ عَلَى اَرْکانِ عَرْشِکَ و َمُنْتَهَى الرَّحْمَةِ مِنْ کِتابِکَ وَ بِاسْمِکَ الاْعْظَمِ الاْعْظَمِ الاْعْظَمِ وَ ذِکْرِکَ الاْعْلىَ الاْعْلىَ الاْعْلى وَ بِکَلِماتِکَ التّامّاتِ اَن  تُصَلِّىَ عَلى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ وَ اَنْ تَفْعَلَ بى ما اَنْتَ اَهْلُهُ...

 

ستایش خاص خدایى است که نگیرد فرزندى و نیست براى او در فرمانروایى شریکى و نیست برایش یاورى از خوارى و به بزرگى کامل بزرگش شمار، خدایا از تو خواهم به حق چیزهایى که موجبات عزتت بر پایه هاى عرشت مى باشد و به حق سرحد نهایى رحمتت از کتابت و به نام بزرگتر بزرگتر بزرگترت و به حق ذکرت که والاتر و برتر و اعلى است و به کلمات تام و تمامت....

 

پس بخوان هر دعایى و حاجتی که داری و درود فرست بر محمد و آلش .

 

* انجام غسل در این شب مستحب است.

 

* زیارت حضرت امیرالمؤمنین (ع) که افضل اعمال  شب عید مبعث است.

 

اعمال روز عید مبعث

عید مبعث از جمله اعیاد عظیمه است و روزى است که حضرت رسول (ص) در آن روز به رسالت برگزیده شد . برای این روز  چند  عمل ذکر شده است :

 

* غسل

 

* روزه، روز عید مبعث یکى از چهار روزى است که در تمام سال امتیاز دارد براى روزه گرفتن و برابر است با روزه هفتاد سال.

 

* بسیار صلوات فرستادن.

 

* زیارت حضرت رسول و امیرالمؤمنین .

 

 

منبع:مهر

نماز امام زمان(ع) در شب جمعه

آداب نماز نمازهای مستحب

 

 

و نيز نماز ديگر آن حضرت:همچنين در كتاب«نجم ثاقب»از كتاب«كنوز النّجاح»شيخ طبرسى نقل كرده كه از ناحيه مقدّسه‏ حضرت صاحب الزمان عليه السّلام بيرون آمد كه:هركس را به خداى تعالى حاجتى پيش آيد بايد بعد از نيمه شب جمعه غسل‏ كند،و به جايگاه نماز خود برود،و دو ركعت نماز بخواند،در ركعت اول وقتى كه به آيه «اياك نعبد و اياك نستعين» رسيد صد مرتبه‏ آن را بگويد،سپس سوره(حمد)را به پايان ببرد و يك مرتبه«توحيد»بخواند،و ركوع و دو سجده را بجا آورد، «و سبحان ربّى العظيم و بحمده»را در ركوع هفت مرتبه«و سبحان ربّى الاعلى و بحمده»را در هر سجده هفت مرتبه بخواند و ركعت دوم‏ را نيز به همين كيفيت بجا آورد،و پس از تمام شدن نماز اين دعا را بخواند،به درستى كه حق تعالى حاجت او را برآورده مى‏سازد هر حاجتى كه باشد بجز آن‏كه حاجت او در قطع كردن پيوند خويشان باشد.و دعا اين است:

 

نماز و دعای عید نوروز

آداب نماز نمازهای مستحب

سلام. ابتدا با گرامیداشت عید نوروز، سالروز شهادت بانوی بزرگ اسلام، حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها را خدمت همه کاربران گرامی تسلیت عرض میکنم. به مناسبت نوروز باستانی و اسلامی، مطلبی با عنوان نماز و دعای روز نوروز را خدمتتان تقدیم میکنیم.
روایت خنیس به نقل از امام صادق (ع) در مفاتیح الجنان اینچنین است : فرمود : ” چون نوروز شود ، غسل کن و پاکیزه ‌ترین جامه ‌های خود را بپوش و به بهترین بوی ‌های خوش خود را معطر گردان . پس چون از نماز های پیشین و پسین و نافله ‌های آن فارغ شدی ، چهار رکعت نماز بگذار یعنی هر دو رکعت به یک سلام و در رکعت اول بعد از حمد ده مرتبه سوره قدر ( انا انزلناه ) و در رکعت دوم بعد از حمد ده مرتبه سوره قل یا ایها الکافرون و در رکعت سوم بعد از حمد ، ده مرتبه قل اعوذ برب الناس و قل اعوذ برب الفلق را بخوان و بعد از نماز به سجده شکر برو و این دعا را بخوان : اللهم صل علی … و بسیار بگو یا ذالجلال و الاکرام . “
همان‌ طور که مشاهده می‌ شود ، این روز نیز چون اعیاد اسلامی با غسل کردن ، پوشیدن جامه نو و معطر گردیدن به بوی‌ های خوش و روزه داشتن آغاز می شود ، ضمن آنکه نمازی مشابه نماز های سایر اعیاد اسلامی دارد. ‏
نماز عید نوروز ‏
نماز عید نوروز مشتمل است بر قرائت سوره حمد و سوره ‌های قدر ، کافرون ، توحید ، فلق و ناس و بسیار شبیه به نمازی است که ضمن آداب و اعمال روز جمعه و همین طور اعمال روز عید غدیر خم وارد شده است . ‏از آنجا که قرائت سوره قدر در نماز عید نوروز توصیه شده است می توان دریافت که عید نوروز نیز چون دیگر اعیاد اسلامی با نزول برکات و آیات الهی همراه بوده است . تأکید بر قرائت سوره‌ های کافرون ، توحید ، معوذتین نیز می‌ تواند اشاره به درخواست دفع انواع شرور و بدی ‌ها داشته باشد. ‏
دعای عید نوروز ‏
دعای مخصوص عید نوروز با درود و صلوات بر رسول اکرم ( ص) و آل او و اوصیا و همه انبیا و رسولان آغاز می‌ شود . آن‌ گاه با فرستادن درود بر ارواح و اجساد ایشان ادامه می یابد . ‏
در این دعا آمده است :