موضوعات برتر

سخن روز

کتابخانه

بایگانی

پربازدیدها

جستجو

پیوندها

کانال تلگرام

نوای وب

لماذا لا یتکتف الشیعة فی الصلاة؟ وما هی کیفیة صلاة الرسول (ص)؟

آداب نماز نمازهای واجب احکام احکام نماز احکام الصلاة

Image result for ‫جداکننده متن‬‎

 

لماذا لا یتکتف الشیعة فی الصلاة؟ و لماذا یفعل أهل السنة ذلک؟ و کیف کان یصلی رسول الله (ص)؟ و هل توجد أدلة فی المسألة؟

إن الشیعة الإمامیة یؤدون الصلاة بالکیفیة المتعارفة لدیهم مع إسبال الیدین و ذلک اقتداءً بسنة النبی الاکرم (ص) و الأئمة الأطهار من أهل بیته (ع)، و دلیلهم فی ذلک الروایات الکثیرة الدالة على أن النبی (ص) و الأئمة الأطهار کانوا یؤدون الصلاة بأیدٍ مسبلةٍ تحاذی الجنبین، و إن حبس الیدین فی الصلاة (القبض) هو تشبه بعمل المجوس، و کذلک توجد روایات موثقة تفصل أعمال الرسول الأکرم (ص) عند إقامة الصلاة منذ البدایة و حتى النهایة، و لا توجد فیها أن النبی کان یضع إحدى یدیه على الأخرى حال الصلاة.

 

و على کل حال فإن قبض الیدین حین الصلاة أمر موقع بعد رحلة الرسول الأکرم (ص) و فی زمن الخلیفة الثانی، و لذلک یؤد أهل السنة صلاتهم بهذه الکیفیة، و لابد أن نعلم أن أن بعض السنة لا یلتزم بقبض الیدین عند الصلاة، وهم الامام مالک واتباعه فانه لایفتی بوجوب القبض فی الصلاة.

 

التفصیل فی الإدامه...

Image result for ‫جداکننده متن‬‎

نماز آیات و احکام آن از نظر چند مرجع تقلید

آداب نماز نمازهای واجب احکام احکام نماز

از آن جا که حوادث طبیعی مانند: خورشید گرفتگی , ماه گرفتگی و زمین زلزله از بدیهیات است و برای این بدیهیات دین مبین اسلام نماز آیات را واجب دانسته و ما باید مانند نماز های یومیه با کمی تفاوت در نحوه ی اجرای آن, باید به نماز آیات عمل کنیم لذا لازم است احکام مربوط را با توجه به نظر مرجع خود که با توجه به اطلاعات موجود در پایگاه اطلاع رسانی این بزرگواران به دست مارسیده است را فرا بگیریم و به منسه اجرا در بیاوریم.
نظر حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای در مورد نحوه و چگونگی عمل به نماز آیات:

 
س ۷۱۱: نماز آیات چیست و علت شرعى وجوب آن کدام است؟
ج: نماز آیات دو رکعت است که هر رکعت آن پنج رکوع و دو سجده دارد و اسباب شرعى وجوب آن عبارت است از: کسوف خورشید و خسوف ماه، اگر چه مقدار کمى از آنها گرفته شود؛ زلزله و هر حادثه غیرعادى که باعث ترس بیشتر مردم شود مانند بادهاى سیاه یا سرخ و یا زرد که غیرعادى باشند؛ تاریکى شدید، فرو رفتن زمین و ریختن کوه، صیحه آسمانى و آتشى که گاهى در آسمان ظاهر مى‏ شود. در غیر از کسوف و خسوف و زلزله، باید آن حادثه موجب ترس و وحشت بیشتر مردم شود، و حادثه ‏اى که ترس آور نباشد و یا موجب ترس و وحشت افراد نادرى گردد، اعتبار ندارد.
 
Image result
 
س ۷۱۲: نماز آیات چگونه باید خوانده شود؟
ج: به چند صورت مى ‏توان آن را بجا آورد:
صورت اول: بعد از نیت و تکبیرة الاحرام، حمد و سوره خوانده شود و به رکوع برود، سپس سر از رکوع برداشته و دوباره حمد و سوره را بخواند و به رکوع رود و باز سر از رکوع بردارد و حمد و سوره بخواند و به رکوع رود و سپس سر از رکوع بردارد و همین طور ادامه دهد تا یک رکعت پنج رکوعى که قبل از هر رکوعى حمد و سوره خوانده است انجام دهد، سپس به سجده رفته و دو سجده نماید و بعد براى رکعت دوم قیام کند و مانند رکعت اول انجام دهد و دو سجده را بجا آورد و بعد از آن تشهد بخواند و سلام دهد.
صورت دوم: بعد از نیت و تکبیرةالاحرام، حمد و یک آیه (البته احتساب بسم‌الله الرحمن الرحیم به عنوان یک آیه خلاف احتیاط است) از سوره‏اى را قرائت کرده و رکوع کند، سپس سر از رکوع بردارد و آیه دیگرى از آن سوره را بخواند و به رکوع رود، و بعد سر از رکوع برداشته و آیه دیگرى از همان سوره را قرائت نماید و همین طور تا رکوع پنجم ادامه دهد تا سوره‏ اى که پیش از هر رکوع، یک آیه از آن را قرائت کرده، قبل از رکوع آخر تمام شود. سپس رکوع پنجم را بجا آورد و به سجده رود، و پس از اتمام دو سجده، براى رکعت دوم قیام نماید و حمد و آیه ‏اى از یک سوره را بخواند و به رکوع برود و همین طور مانند رکعت اول ادامه دهد تا تشهد بخواند و سلام دهد و چنانچه بخواهد براى هر رکوعى به یک آیه از سوره‏اى اکتفا کند، نباید سوره حمد را بیش از یک مرتبه در اول آن رکعت بخواند.
صورت سوم: یکى از رکعت‌ها را به یکى از دو صورت و رکعت دیگر را به نحو دیگر بجا آورد.
صورت چهارم: سوره ‏اى را که آیه ‏اى از آن را در قیام پیش از رکوع اول خوانده، در قیام پیش از رکوع دوم یا سوم یا چهارم تکمیل نماید، که در این صورت واجب است بعد از سر برداشتن از رکوع، سوره حمد را در قیام بعدى اعاده نموده و یک سوره یا آیه ‏اى از آن را اگر پیش از رکوع سوم یا چهارم است، قرائت کند، و در این صورت واجب است که آن سوره را تا قبل از رکوع پنجم به آخر برساند.
 
Image result
س ۷۱۳: آیا وجوب نماز آیات اختصاص به کسانى دارد که در شهر وقوع حادثه هستند و یا شامل همه مکلفینى که از آن مطلع شده‏ اند هرچند در آن شهر نباشند نیز مى‏ شود؟
ج: وجوب آن مختص کسانى است که در شهر وقوع حادثه هستند و کسى هم که در شهر متصل به شهرى که حادثه در آن رخ داده، به‌طورى که مانند یک شهر محسوب شوند، زندگى مى ‏کند، حکم آنها را دارد.
 
Image result
س ۷۱۴: اگر شخصى هنگام وقوع زلزله بیهوش باشد و بعد از وقوع آن به هوش آید، آیا نماز آیات بر او واجب است؟
ج: اگر علم به وقوع زلزله پیدا نکند تا اینکه زمان متصل به وقت وقوع آن بگذرد، خواندن نماز آیات واجب نیست، اگرچه احتیاط آن است که بجا آورد.
Image result
س ۷۱۵: بعد از وقوع زلزله در منطقه‏ اى، غالباً در مدت کمى ده ها پس لرزه رخ مى‏ دهد، حکم نماز آیات در این موارد چیست؟
ج: هر زلزله ‏اى، چه شدید و چه خفیف، اگر زلزله مستقلى محسوب شود، نماز آیات جداگانه‏ اى دارد.
Image result
س ۷۱۶: اگر مرکز زلزله نگارى، وقوع لرزش هاى خفیف زمین را با ذکر تعداد آن در منطقه ‏اى که ما زندگى مى ‏کنیم، اعلام نماید، ولى ما اصلاً آنها را احساس نکنیم، آیا در این حالت نماز آیات بر ما واجب مى ‏شود یا خیر؟
ج: اگر هنگام وقوع زلزله و یا در زمان متصل به آن، خودتان آن را احساس نکنید، نماز آیات بر شما واجب نیست.
 
 
 
در ادامه نظر سایر مراجع را مطالعه بفرمایید...

نماز میت

آداب نماز نمازهای واجب

 

نماز ميّت

وقتى مسلمانى هر چند كودك، از دنيا مى رود، پس از غسل دادن و كفن كردن، بايد بر پيكر او نماز خواند. گرچه نام نماز ميّت بر آن گفته شده، ولى در واقع دعايى بيش نيست، زيرا ركوع و سجود و تشهد و سلام ندارد و وضو و غسل و تيمّم داشتن شرط نيست و پاك بودن بدن نمازگزار هم لازم نمى باشد. اگر چه بهتر است شرايط نماز را داشته باشد.

اين مراسم، بهتر است كه به صورت جماعت انجام شود.

خواندن نماز بر جنازه مسلمان، واجب كفايى است. يعنى بر همه مسلمين واجب است و اگر فرد يا افرادى بخوانند، از ديگران ساقط است.

اين نماز، خواستن رحمت و مغفرت براى مرده است. از اين رو بهتر است كه دوستان و بستگان و مؤمنين را خبر كنند تا حضور يافته و بر او نماز بگذارند. اين نماز، هم سبب رحمت بر ميّت است و هم موجب اجر براى نمازگزاران مى شود.(1)

معمولاً در خواندن اين نماز، دعاها و جملات خاصّى به صورت مستحّب خوانده مى شود. امّا اندازه واجب آن، كه دانستنش براى هر مسلمان ضرورى است به اين صورت است:

نماز ميّت پنج تكبير دارد.

پس از تكبير اوّل بگويند: اشهد اَن لا اله الاّ اللّه و انّ محمّداً رسول اللّه.

پس از تكبير دوّم بگويند: الّلهم صل على محمد و آل محمّد.

پس از تكبير سوّم بگويند: الّلهم اغفر للمؤ منين والمؤ منات.

پس از تكبير چهارم: الّلهم اغفر لهذا الميت (اگر ميت، مرد است) يا: الّلهم اغفر لهذه الميّتِ. (اگر ميت، زن است)

پس از تكبير پنجم، نماز تمام است.

كسى كه بر ميّت نماز مى خواند، بايد رو به قبله باشد، و ميّت را، در مقابل او به پشت بخوابانند. بطورى كه سر او به طرف راست نمازگزار و پايش به طرف چپ او باشد.

نمازگزار بايد از ميّت دور نباشد. ولى اگر به صورت جماعت باشد، دور بودن نفرات ديگر مانعى ندارد ولى اتصال بايد حفظ شود.

اگر بر ميتى نماز خوانده نشود (به عمد يا از روى فراموشى) يا بعداً معلوم شود كه نماز، باطل بوده، پس از دفن شدن بر قبر او بايد خواند.(2)

ـــــــــــــــــــــــــ

1. وسائل الشيعه، ج2، ص762

2. توضيح بيشتر مسائل، در رساله عمليه

پرتویی از اسرار نماز/ محسن قرائتی

نماز آیات

آداب نماز نمازهای واجب

 

نماز آيات
برخى پديده هايى كه در طبيعت رخ مى دهد و حالتِ غير عادى دارد، گاهى موجب وحشت انسان ها مى شود و گاهى نيز ممكن است افكار خرافى و شرك آلودى را در اذهان جاهلان و غافلان پديد آورد.
اينجاست كه توجّه دادن انديشه ها به عوامل اصلى آنها و جلوگيرى از انحراف اذهان، به عنوان يك وظيفه براى اديان حق، جلوه مى كند.
در اسلام، براى اينگونه پديده ها، نماز خاصّى واجب شده تا مردم، توجّه به خداى هستى آفرين پيدا كنند و منشاء اين تغييرات و حوادث را، قدرت الهى بشناسند. نام اين نماز، نماز آيات است، چرا كه براى بروز حوادثى برگزار مى شود كه از آيات و نشانه هاى الهى در جهان است.
در رساله ها مى خوانيم : كه نماز آيات، به واسطه چهار چيز واجب مى شود:
1- گرفتن خورشيد (كسوف )   
2- گرفتن ماه (خسوف )
3- زلزله.
4- رعد و برق و بادهاى سياه و سرخ وحشت آور، كه بيشتر مردم بترسند.للّه
(به برخى مسائل آن اشاره خواهد شد).

نماز مسافر

آداب نماز نمازهای واجب

نماز مسافر

نماز، از واجبات بسيار مهمّى است كه در هيچ حال از انسان ساقط نيست ، حتى در مسافرت ، بيمارى ، ميدان جنگ ، در حال غرق شدن و... البته بنا به شرايط خاصّ، صورت هاى مختلفى به خود مى گيرد، ولى همواره بر انسان واجب است .

يك مسلمان هنگام سفر و در طول راه هم بايد بر نمازهاى خويش ‍ مواظبت كند. در قطار، اتوبوس ، در سرما و گرما، در تنگى وقت و عجله ، نبايد نماز را سبك شمرد و اداى آن را به فراموشى سپرد. وقتى اتوبوس يا قطار، براى نماز يا صرف غذا نگه مى دارد، بايد شتافت و نماز را هم خواند. و اگر توقفى نكرد، از راننده خواست تا نگهدارد.

شرايط نماز قصر

مسافر، در مدّت مسافرت و در راه ، با هشت شرط، نمازهاى چهار ركعتى خود را بايد شكسته و قصر (دو ركعت ) بجا آورد:(1)

شرط اوّل : آنكه سفر او كمتر از هشت فرسخ شرعى نباشد.

شرط دوّم : آنكه از اوّل سفر، قصد هشت فرسخ را داشته باشد.

شرط سوّم : آنكه در بين راه ، از قصد خود برنگردد.

شرط چهارّم : آنكه نخواهد پيش از رسيدن به هشت فرسخ ، از وطن خود بگذرد، يا ده روز يا بيشتر در جايى بماند.

شرط پنجم : آنكه براى كار حرام سفر نكند و سفرش ، سفر معصيت نباشد.للّه

شرط ششم : آنكه از صحرانشينان بيابان گرد نباشد.

شرط هفتم : آنكه شغل او مسافرت نباشد.

شرط هشتم : آنكه به حدّ ترخصّ(2) برسد.

اقامت ده روز

در مسافرت ، اگر انسان قصد ماندن ده روز تمام يا بيشتر در يكجا داشته باشد، بايد نمازهايش را تمام بخواند.

اگر نيّت واقعى او، ماندن كمتر از ده روز است ، نمى تواند در ظاهر قصد ده روز كند و تمام بخواند.

اگر قبل از تمام شدن ده روز، به دلايلى تصميم انسان عوض شد و تصميم به بازگشت گرفت ، روزهاى باقيمانده را هم بايد تمام بخواند.

اگر كسى مسافرت كند و به وطن خود برود، هر چند كمتر از ده روز بماند، نمازهايش تمام است . مگر آنكه از وطن خود اعراض كرده و بنايش بر بازنگشتن باشد، كه حكم مسافر دارد.

زادگاه انسان ، وطن اصلى اوست ، مگر آنكه از آنجا اعراض كند. محلّ ديگرى را هم كه انسان براى اقامت دائمى انتخاب مى كند، وطن غير اصلى او به حساب مى آيد. كسى كه در دو جا زندگى مى كند، هر دو جا وطن او محسوب مى شود. تا انسان ، قصد ماندن هميشگى در جايى غير از وطن اصلى نداشته باشد، وطن او حساب نمى شود، مگر آنكه بدون قصدِ ماندن ، آنقدر بماند كه مردم بگويند آنجا وطن اوست .

كسى كه مسافرت ، شغل اوست (مثل رانندگان ، خلبانان و...) يا شغلش به گونه اى در ارتباط با سفر است كه همواره در تردّد و رفت و آمد است ، نمازهايش را بايد تمام بخواند.(3)

مسافر، در چهار جا مى تواند نمازش را هم شكسته وهم تمام بخواند: 1- مسجدالحرام ، 2- مسجدالنبى ، 3- مسجد كوفه ، 4- حرم سيدالشهداء و مسجد متّصل به حرم آن حضرت .(4)

در اين موارد، براى فيض بيشتر بردن از معنويات اين اماكن ، مسافر مجاز است نمازش را تمام بخواند.

 

1. هر يك از اين شرايط، داراى مسائل و جزئيات بسيارى است كه توضيح آنها را از رساله مطالعه كنيد.

2. حد ترخص يعنى جايى كه با رسيدن به آنجا، انسان ديگر ديوار شهر را نبيند و صداى اذان آنرا نشنود (توضيح المسائل حضرت امام ).

3. توضيح بيشتر در رساله هاى عمليه است .

4. رساله حضرت امام ، مسئله 1356.

پرتوى از اسرار نماز

مؤ لف : محسن قرائتى