موضوعات برتر

سخن روز

کتابخانه

بایگانی

پربازدیدها

جستجو

پیوندها

کانال تلگرام

نوای وب

علل فردی بی توجهی به نماز در کودکان (2)

کودک و نماز آموزش به کودکان موانع،آفات و آسیبهای نماز علل بی توجهی کودکان به نماز

Image result for ‫نوجوان و نماز‬‎

ادامه ی علل فردی عدم گرایش به نماز

برخی از علل عدم گرایش به نماز، متوجه خود کودک و نوجوان است. در این موارد با یک علت یابی ساده می‌توان به این موضوع رسید. والدین پس از درک علل فردی لازم است به یاری وی شافته و همچون طبیبی دلسوز او را درمان نمایند. این علل به شرح ذیل است:

3-اشتغال زیاد و غفلت:
واگذاری انجام کارهای متعدد به کودک و نوجوان نیز باعث میشود که انان به صورت ناخواسته از نماز غفلت نمایند. کارهای منزل، مدرسه، تلاش های فردی خود کودک و نوجوان، بازی و سرگرمی، دید و بازدید و رفتن به اردوها آنچنان وی را مشغول میدارد که ارزش و اهمیت نماز را کمرنگ می‌کند. در نتیجه این اشتغالات متعدد، بدون قصد سوء از نماز غفلت می ورزد.

 

ادامه‌ی مطلب را نیز مطالعه نمایید...

علل فردی بی توجهی به نماز در کودکان (1)

کودک و نماز آموزش به کودکان موانع،آفات و آسیبهای نماز علل بی توجهی کودکان به نماز

 

Image result for ‫کودک و نماز‬‎

 

علل فردی عدم گرایش به نماز

برخی از علل عدم گرایش به نماز، متوجه خود کودک و نوجوان است. در این موارد با یک علت یابی ساده می‌توان به این موضوع رسید. والدین پس از درک علل فردی لازم است به یاری وی شافته و همچون طبیبی دلسوز او را درمان نمایند. این علل به شرح ذیل است:

1- آگاه نبودن نسبت به معارف نماز:

نوجوانی که به معارف نماز و احکام و مسائل آن آگاهی ندارد، طبیعی است که نسبت ب اجرای این فریضه بی اهمیت باشد. زیرا فکر و درک او در این باره نارسا و محدود است و باعث می‌شود رفتارش به سمت نماز هدایت نشود.

بنابراین در صورتی کودک و نوجوان به نماز پای بند میشو که فکر و قلبش سرشار از معارف دینی، خاصه نماز باشد. والدین میوانند با ایجاد زمینه های رشد فکری و آگاه شدن آنها به معارف دینی، این مانع را از سر راه آنها بردارند و یاریگر فرزندان خود باشند.

 

ادامه‌ی مطلب را نیز مطالعه نمایید...

 

سبک شمردن نماز در کودکان و نوجوانان

کودک و نماز آموزش به کودکان موانع،آفات و آسیبهای نماز علل بی توجهی کودکان به نماز

 

Image result for ‫کودک و نماز‬‎

 

عوامل مهم سبک شمردن نماز

عدم گرایش برخی نوجوانان به نماز، عوامل مختلفی می‌تواند باشد. تحقیقات1 نشان می‌دهد بسیاری از نوجوانان به اصل نماز گرایش و نگرش مثبت دارند اما در انجام آن سستی می‌کنند. مهم ترین علل آن میتواند موارد زیر باشد:


1- نداشتن انگیزه قوی برای خواندن نماز. 

2- عادت نداشتن به نماز از کودکی.

3- آگاه نبودن از فلسفه و اسرار نماز.

4- ترجیح دادن تفریح و سگرمی‌(به علت جاذبه بیشتر در نزد آنها).

5- داشتن سوال و ابهام نسبت به بعضی از مسائل اعتقادی مانند خدا، معاد و ...

 

 

یافته های پژوهشی نشان می‌دهد که میزان رفتار و پایبندی دانش آموزان به نماز با توجه به اینکه به اصل نماز نگرش مثبتی دارند ولی میزان و کیفیت تقید به نماز در بین آنها پایینتر از حد متوسط است. یعنی عواملی مانع از انجام نماز در آنان شده و از کیفیت و پای بندی آنها کاسته است.2 

 

-------------

1- فصلنامه تعلیم و تربیت، شماره 47، ص72.

2- همان.

منبع: نماز و شکوفه های زندگی، مرکز تحقیقات اسلامی سپاه، ص 148.

تشویق، دعوت، تبلیغ، سه عنصر محرک دانش آموزان به نماز

موانع،آفات و آسیبهای نماز بیان آفات ‌و آسیبهای نماز

 

 

در پست های گذشته به دو مورد اول آسیب شناسی نماز در مدارس اشاره کردیم و گفتیم که لازم است در قدم اول به وضعیت نمازخانه ها به طور مطلوبی رسیدگی شود و زمان نماز با برنامه درسی و کلاس‌ها تداخل نداشته باشد. همچنین لازم است مدیران و مسؤلین و معلمین، به عنوان الگوهای دانش آموزان، خود در مراسم نماز جماعت حضور داشته باشند تا بتوانند آنها را به نماز دعوت کنند. یعنی دعوت عملی مقدم بر دعوت زبانی است.

 

برای مشاهده پست موضوع اول کلیک کنید.

برای مشاهده پست موضوع دوم کلیک کنید. 

اما در این بحث می‌خواهیم به مسأله چگونگی دعوت بپردازیم.

از آنجایی که با نسل جوان و نوجوان رو برو هستیم باید از ابزارهایی مانند تشویق و دعوت‌های زبانی مناسب و تبلیغات بهره ببریم.

لازم است نمازخانه و سالنی که به در نمازخانه منتهی می‌شود، را با علایمی از نماز و نمازخوانی نشانه دار شوند. برای مثال نصب تابلوی اعلانات مخصوص نماز در مسیر نمازخانه که روی آن، هر هفته یک حدیث قرار داده شود. همچنین هر هفته به یکی از احکام مبتلا به پیرامون نماز اشاره و پاسخ آن هم نوشته شود. ارائه مطالبی ادبی و هنری پیرامون نماز که بتواند به برانگیختن احساسات دانش آموز کمک کند. همچنین برگزاری یک مسابقه هفتگی با هر شکلی، زیبا به نظر می‌رسد. راه های مختلفی برای این عمل وجود دارد. مثلا، هر هفته از صحبت‌های امام جماعت سوال مطرح شود. یا یک یا دو سوال با پاسخ تستی یا تشریحی مطرح شود که دانش آموز را به جست و جو در کتب و منابع اینترنتی و یا پرسش از اهل فن درباره این موضوع دعوت کند. در واقع، ما نیازمند راه‌هایی هستیم که نوجوان، به طور غیر مستقیم دعوت به نماز و یادگیری شود.

از طرفی برای تشویق دانش آموز هم باید راه‌هایی متناسب با سلایق جمعی آنها اندیشیده شود. ارائه کارت امتیاز به افرادی که در نماز جماعت شرکت می‌کنند که در پایان به افراد با بیشترین تعداد کارت جوایزی اهدا شود.همچنین می‌شود روی این کارت‌های امتیاز، احادیثی نوشت که در پایان از همین احادیث مسابقه ای اجرا شود و به برندگان در این مسابقه جوایز اهدا شود.

 

برقراری ارتباط درست و صحیح امام جماعت با دانش آموزان بسیار مهم است. چرا که اگر امام جماعت به دل بنشیند، همانند یک دوست، همواره در نظر خواهد بود و محرک و مشوق قوی برای شرکت در نماز خواهد شد. امام جماعت می‌تواند از طریق پرسش سوال، حین سخنرانی‌های کوتاه خود، دانش آموزان را با خود همراه کند. همچنین قرار دادن یک صندوق نظرات، مخصوص امام جماعت برای پرسش سوالات شرعی و مشاوره های دینی بسیار مطلوب به نظر می‌رسد.

توجه پیش از نماز، از راهکارهار حضور قلب در نماز

موانع،آفات و آسیبهای نماز بیان آفات ‌و آسیبهای نماز

سلام.

خیلی هایمان دنبال مطالبی با این موضوعات هستیم:

چه کنیم در نماز حضور قلب داشته باشیم؟

چرا در نماز به یاد همه چیز می افتیم جز خدا؟

چرا نمازخواندن برایمان سخت است؟

چرا نمیتوانیم در نماز حضور قلب داشته باشیم؟

چه کنیم که به عمق معانی و توجه در نماز برسیم؟

و از این قبیل.

حقیقت این است که هر امری برای محقق شدن، نیاز به یک مقدمه سازی دارد.

خداوند متعال، اذان و نوافل و وضو و پاکیزگی را مقدمه ورود به نماز قرار داد تا هنگاه نماز به حظ حقیقی و مطلوب برسیم. از وقتی شروع میکنیم به شستن دست و صورت تا وقتی جانماز خود را پهن میکنیم و آماده نماز میشویم، اگر ذهن خود را خالی از هرگونه دنیا و مشغله و مشکلات دنیوی کرده باشیم، ورود به نماز برایمان بسیار دلنشین خواهد شد.

حتی لازم است حداقل نیم ساعت قبل از اقامه نماز، دست از دنیا برداریم؛ صفحه ای از قرآن تلاوت کنیم، ادعیه کوتاهی با حضور دل بخوانیم، قرار روزانه ای داشته باشیم که قبل از اذان، کار خاصی انجام دهیم و از این قبیل.

وقتی قبل از اذان، دل و ذهن خود را آماده کنیم و به استقبال اذان و نماز برویم، هنگام نماز، دیگر به آنچیزی فکر خواهیم کرد که قبل از نماز بدان می اندیشیدیم... همانطور که وقتی از سر درس بلند میشویم و نماز میخوانیم، مرتبا فرمولها و حفظیات درسها، در نماز برایمان مرور می شوند و حتی مساله هایی را هم در نماز حل میکنیم.

 

حتی اگر قبل از نماز به چیزی نیندیشیم و ذهن خود را مشغول نکنیم، این امکان وجود دارد که در نماز، به فکر گمشده های قدیمی خود بیفتیم. چرا که ذهن خود را آماده نکردیم و دغدغه ای برای خود ایجاد ننمودیم...

اینها یک سری تجربیات بنده بود که به همراه مطالعاتی در این زمینه خدمتتان ارائه شد.

باشد که بتوانیم با حرکت به سوی خدا و برپایی نماز، روز به روز بیشتر به او نزدیک شویم و نماز را مصداق واقعی تنهی عن الفحشاء و المنکر قرار دهیم...