موضوعات برتر

سخن روز

کتابخانه

بایگانی

پربازدیدها

جستجو

پیوندها

کانال تلگرام

نوای وب

الگوهای رفتاری دانش آموزان در مسأله نماز و نماز جماعت

جوانان جوان و نماز موانع،آفات و آسیبهای نماز بیان آفات ‌و آسیبهای نماز پیشنهادات ما

 

 

در مطلب گذشته اشاره ای به وضعیت فیزیکی نمازخانه ها و وضوخانه‌ها و وظایف مسولین در این باره شد.

در این بخش میخواهیم به رفتار مدیر و مسولین و دبیران به عنوان یک الگوی اخلاقی-رفتاری، بپردازیم.

جوان و نوجوان، همواره از دو گروه، الگو می‌گیرد: یکی از دوستان خود و دیگری از بزگتران(والدین و معلمین).

زمانی که معلم و مدیر مدرسه در صف نماز جماعت حضور ندارند، چه توقعی از دانش آموز داریم تا خود را متعهد به شرکت در نماز جماعت بداند؟

زمانی که معلم برای برگزاری کلاس جبرانی خود، زمان نماز را از دانش آموز بگیرند و همه را ملزم به شرکت نمایند؛ چگونه از دانش آموزان انتظار شرکت در نماز را داریم؟ حتی اگر معلم، اجازه شرکت در نماز جماعت را بدهد، با وجود اهمیت در درس و تکرار نشدن آموزش، چه کسی وقت نماز را به ماندن در کلاس ترجیح خواهد داد؟

از همه مدیران و مسولان و معلمین، این انتظار می‌رود که خود یکی از افرادی باشند که در صفوف اول نماز حاضر می‌شوند. همچنین در سطح بالاتر، معلم و دبیر، اگر سعی بر تشویق و همراه کردن چند دانش آموز با خود تلاش نمایند، وضع، بسیار بهتر خواهد شد. به خصوص در مورد دبیرانی که ارتباط قویتر و دوستانه‌تری با دانش آموزان دارند، این مورد، یکی از بهترین تکنیکها در جذب دانش آموزان به نماز است. دانش آموزی که ارتباط خوبی با دبیر و مدیر خود دارد، دانش آموزی که به دبیر خود، از زاویه خاصی نگاه می‌کند و رفتار و سکنات او را زیر ذره بین قرار می‌دهد، با دیدن چنین رفتارهایی، حتما به سمت نماز جذب خواهد شد. بسیار دیده شده که وقتی از جوان می پرسیم: چرا در نماز جماعت شرکت نمی کنی؛ میگوید: چرا فقط به من انتقاد میشود و به معلم و دبیرم هیچ حرفی وارد نیست؟ یک جوان، انتظار دارد که اول ،بزرگتر او عامل باشد!

معلم و مدیر خوب، میتواند از قدرت نفوذ خود استفاده کند و در کلاس خود، بحث از نماز و شرکت در نمازهای جماعت و اول وقت را در کلاس خود، به بهانه‌های مختلفی داشته باشد. بحث و گفت و گو و تبادل نظر در مورد مسائل مختلف نماز در کلاس از بهترین شیوه ها است که اصلی ترین بستر آن در کلاس‌های دینی و قرآن است.

 

 

وضعیت نماز در مدارس- بی‌توجهی مدیران و مسؤلین

مساجد جوان و مساجد جوانان جوان و مسجد پیشنهادات ما

 

 

امروزه، یکی از مهمترین مسائل نماز، متوجه نمازخانه های مدارس، توجه مدیران و مسولین آموزشی به نماز، و میزان رغبت دانش آموزان به شرکت در نماز جماعت در نمازخانه های آموزشگاه است.

اهمیت این وضعیت وقتی مشخص می شود که به نقش نوجوانان امروز در فرهنگ سازی نماز در فردا، و به نقش آموزش ایشان در شخصیت آینده آنها به عنوان مادران و پدران آینده، نگاهی درست داشته باشیم.

این موضوع از چند زاویه قابل بررسی است.

1-     بی توجهی مدیران به وضعیت نمازخانه‌ها و وضوخانه‌ها و تداخل برنامه درسی با زمان نماز

2-     عدم شرکت مسولین و معلمین، در نماز جماعت به عنوان الگوهای رفتاری دانش آموزان

3-     عدم تبلیغات و دعوت و تشویق مناسب به دانش آموزان

4-     عدم رفع مشکلات اعتقادی مرتبط با نماز

سعی خواهیم کرد در مورد تمامی عناوین بالا، جداگانه توضیحاتی ارائه نماییم.

بی توجهی مدیران به وضعیت نمازخانه‌ها و وضوخانه‌ها و تداخل برنامه درسی با زمان نماز

در مواردی دیده می‌شود که وضعیت نمازخانه و وضوخانه ها مناسب نیست. در ایام سرد سال، آب گرم برای وضو فراهم نیست. وضعیت سرمایشی و گرمایشی نمازخانه ها کم اهمیت تر از وضعیت آن در اتاق مدیریت است! تهویه هوای نامناسب، و بوی نامطبوع در نمازخانه و کثیقی فرش‌ها و موکت ها و نبود جای مناسب برای کفش‌های دانش آموزان، از علل مهمی است که موجب سردی دانش آموزان و حتی معلمین نسبت به شرکت در نماز جماعت می شود. در چنین شرایطی، دانش آموزان، ترجیح میدهند نماز خود را هنگام عصر و در منزل خود به جا آورند.

بایستی در قدم اول به وضعیت فیزیکی نمازخانه ها و وضوخانه ها توجه شود. نمیتوان از نوجوانان که روحیه ظاهر بینی و راحت طلبی در بیشتر آنها وجود دادرد، توقع داشته باشیم تا در اتاق های کثیف و سرد و تاریک، نماز خود را اول وقت و به جماعت اقامه کنند.

یک مدیر موفق، در قدم اول و پیش از تشویق و امر به معروف دانش آموزانش، می بایست موقعیت نمازخانه را مرتب و دل انگیز کند. شست و شوی مرتب چادرهای نماز(در مدارس دخترانه)، تمیز نگه داشتن و تعویض به موقع مهرهای نماز، قرار دادن جای مناسب و زیبایی برای کفشها و قرار دادن جاکفشی در نزدیک ترین مکان به ورودی(زیرا افراد بدشان می‌آید پای مرطوب و عرق کرده خود را روی زمین بدن پوشش بگذارند و در فصول بارانی، زمین کثیف و گلی جایی برای قرار دادن پا نمی گذارد)، از موارد مهم و قابل توجه است.

مسولین مربوطه باید توجه کنند که فرشهای نمازخانه نیاز به شست و شوی مرتب دارند. به خصوص به خاطر بوی نامطبوعی که از جوراب‌ها و تردد افراد به خود می‌گیرند و به مرور زمان بر روی آنها گرد و خاک می نشیند.