موضوعات برتر

سخن روز

کتابخانه

بایگانی

پربازدیدها

جستجو

پیوندها

کانال تلگرام

نوای وب

آیا خداوند با زنان نامحرم است؟

شبهات و سوالات نماز پاسخ به شبهات نماز نماز و زنان مسائل مربوط به زنان

آیا خداوند با زنان نامحرم است که آنان باید در حال نماز ، حجاب داشته باشند ؟
به چه دلیل خانم ها هنگام خواندن نماز باید حجاب داشته باشند؟ خداوند که نامحرم نیست؟

بدون تردید خداوند از همه چیز در همه حال با خبر است و پوشیده و پنهان براى او مفهومى نـدارد. بـا بـنـدگـان خـود نیز نامحرم نیست، ولى انسان در حال عبادت خود را در حضور خدا مى بیند و با او سخن مى گوید، در چنین حالى باید مناسب ترین لباس را در حـضـور او بپوشد. روشن است که مناسب ترین لباس براى زن همان لباس کامل است؛ یعنى لباسى که نشانه عفت و پاک دامنى او است و بهترین حالات او را منعکس مى کند. تنها چنین لباسى شایسته حال عبادت است. حـتـى در مـورد مـردان نیز نـه تنها نماز خواندن با بدن عریان باطل است و با روح خضوع و احترام به ساحت مقدس پروردگار سازگاری ندارد، بلکه بهتر آن است که علاوه بر پوشش مقدار واجب، با لباسى نماز بخوانند که نشانه نهایت احترام باشد.

علاوه بر این رعایت حجاب در نماز آثار و مصالح زیر را در پی دارد:

1. نوعی تمرین مستمر و روزانه برای حفظ حجاب در همه موارد واجب است.

2. نماز خواندن در منظر مردم و در اماکن عمومی و مساجد، حجاب کامل را می طلبد و این مصون ماندن زنان از نگاه دیگران و حفظ آرامش روحی نمازگزار را در پی دارد.

البته باید توجه داشت که موارد گفته شده، در حد یک احتمال است و دلیل اصلی حفظ حجاب و سایر عبادات، همانا تقویت روحیه تعبد و پذیرش خواست خدا در انسان است.

نماز زنان در مسجد بهتر است یا در خانه؟

نماز و زنان مسائل مربوط به زنان

نماز زنان در مسجد بهتر است یا در خانه؟

آيا شركت زنان در نماز جماعت و مسجد و راهپيمايي ها مستحب است يا اينكه در خانه بمانند و نامحرمان آنها را نبينند؟ با توجه به حديث حضرت زهرا (س) كه مي فرمايند بهترين چيز براي يك زن آن است كه نه مردي او را ببيند و نه او مردي را ببيند.

ممكن است در اين حديث اشاره به زناني باشد كه مسؤوليت خاصّي در جوامع نداشتند. لذا خود فاطمه زهرا(س) هم، زماني كه احساس مسؤوليت فرمودند، هم به مسجد رفتند براي خطبه خواندن و هم براي كمك كردن به پدر بزرگوارشان - هنگامي كه پيشانيشان شكسته بود به ميدان جنگ احد رفتند؛ و دختران حضرت فاطمه زهرا(س) هم در مواقع مختلف اقدام به خواندن خطبه كردند، در كربلا، در كوفه، در شام، در مدينه. مجموع اين‏ها نشان ميدهد، وقتي زنان مسؤوليتي بر عهده گرفتند، ميتوانند در صحنه اجتماع ظاهر شوند؛ منتها با رعايت تمام جهات شرعي در اجتماع. (پاسخ از آيت الله مكارم شيرازي)

در ارتباط با سئوال و روايت نقل شده از فاطمه زهرا(س)، نكاتي چند بعرض مي رسد:

الف) اين روايت در بر دارنده يك حكم شرعي قطعي نيست، و در بيان يك حكم كلي استثناءناپذير نمي باشد. بسياري از روايات شبيه روايت فوق (ذكر شده) وجود دارد كه شايد در نگاه اول ظاهري مطلق و كلي دارند ولي با توجه به روايات و مستندات ديگر، حكم تخصيص خورده و يا مقيد به قيودي مي شود كه يك بحث تفصيلي است.

ب) فرمايش حضرت زهراي مرضيه(س) در روايت ذكر شده، به معناي الزام و وجوب نيست، بعبارت ديگر، در عين حال كه خروج زن از منزل و حضور او در صحنه اجتماع با رعايت موازين و حدود شرعي جايز شمرده شده است، اما در مواقع غير ضروري براي زنان بهتر آن است كه از اختلاط با مردان اجتناب كنند. و اين امر منافاتي با حضور علمي، فرهنگي، اجتماعي و سياسي زنان (با حفظ شئونات و موازين اسلامي) ندارد. كما اينكه حضرت زهرا(س) خود به جبهه جنگ مي رفتند و در غزوه هاي متعددي همراه با پيامبر(ص) شركت مي كردند و در دفاع از ولايت حضور فعال داشتند و حتي سخنراني نمودند تا جايي كه در همين راه به شهادت رسيدند.

ج) بعضي از قيود و محدوديتهايي كه در احكام و روايات در مورد زنان وارد شده است به منظور پاسداشت حريم عفاف و سلامت جامعه و از همه مهمتر حفظ كرامت و شخصيت واقعي زن متناسب با رسالت همسري و مادري مي باشد. و تجربه جهان غرب در آزاديهاي نامحدود براي ارتباط زنان و مردان در جامعه (به اعتراف انديشمندان جامعه غرب) تجربه بسيار تلخي است كه زمينه انحطاط خانواده و بدنبال آن سقوط جامعه در منجلاب شهوات را فراهم نمود، كه از اين رهگذر بيشترين ضرر و زيان نسيب زنان جامعه شد و در نتيجه كرامت و شخصيت زن به پايين ترين حد خود تنزل نمود.

منبع: http://www.maj.ir

میزان پوشش لازم برای زنان در نماز از جهت کمیت و کیفیت چه مقدار است؟

نماز و زنان مسائل مربوط به زنان

 

 

من در چادر نماز ایرانی که ممکن است مقدار کمی از موها و دست ها در آن دیده شود، نماز می خوانم. این چادر را به خاطر همین مشکل در بیرون خانه نمی پوشم. حال سؤال من آن است که آیا من مجاز هستم این چادر را برای نماز استفاده کنم و بپوشم یا باید یک چادر ضخیم تر و بزرگتری تهیه کنم علاوه مقدار پوشش در نماز چقدر است؟

 

قبل از پاسخ لازم است به عنوان مقدمه نکاتی یادآوری گردد:

 

 

آداب مخصوص زنان در نماز

نماز و زنان مسائل مربوط به زنان

 

 

 

 

 

آداب مخصوص زنان در نماز

1 - مستحب است كه زن خود را با زيور آلات بيارايد.(1)

2 - مستحب است كه خضاب داشته باشد.

3 - مستحب است كه صدايش را پنهان كند.(2)

4 - مستحب است كه در حال ايستاده ، پاها را به هم بچسباند.(3)

5 - مستحب است كه با دست خود پستان ها را به سينه بچسباند.(4)

6 - مستحب است كه در حال ركوع ، دست را بر روى ران ها بگذارد.(5)

7 - مستحب است كه در ركوع زانوها را همچون مردان ، تا به آخر به عقب نبرد.(6)

8 - مستحب است كه وقتى مى خواهد به سجده برود، اول بنشيند.(7)

9 - مستحب است كه در هنگام سجده ، شكم و سينه را بر زمين انداخته و مانند مردان ، تجافى نكند.(8)

10 - مستحب است كه در هر بار نشستن ، به حالت تربع بنشيند؛ يعنى پاى راست را زير ران چپ و پاى چپ را زير ران راست بگذارد. (به اصطلاح چهار زانو بنشيند).(9)

11 - مستحب است كه زن ها در وقت خواندن تشهد، ران ها را به هم بچسبانند.(10)

ــــــــــــــــــــــ

1- ترجمه تحريرالوسيله ، ج 1، ص 273، م 10.

2- ترجمه تحريرالوسيله ، ج 1، ص 274.

3- ترجمه تحريرالوسيله ، ج 1، ص 274. 

4- ترجمه تحريرالوسيله ، ج 1، ص 274. 

5- ترجمه تحريرالوسيله ، ج 1، ص 274. 

6- ترجمه تحريرالوسيله ، ج 1، ص 274. 

7- ترجمه تحريرالوسيله ، ج 1، ص 274. 

8- ترجمه تحريرالوسيله ، ج 1، ص 274. 

9- ترجمه تحريرالوسيله ، ج 1، ص 274. 

10- توضيح المسائل ، م 1104.

منبع: http://www.ghadeer.org/