موضوعات برتر

سخن روز

کتابخانه

بایگانی

پربازدیدها

جستجو

پیوندها

کانال تلگرام

نوای وب

کارکرد هنری مسجد

مساجد کارکرد های مسجد

 

 

 

کارکرد هنری مسجد؛ پخش فیلم و اجرای نمایش، سرود و موسیقی در مسجد:

خلاصه: مسجد به عنوان یک پایگاه فرهنگی و اجتماعی جایگاه مهمی در محله‌ها و شهرها دارد. اما مهم این است که حد و حدود هر برنامه باید متناسب با شأن مسجد باشد. چرا که مسجد، یک کانون فرهنگی صرف نیست بلکه به لحاظ دینی و مذهبی، شأنی بالاتر دارد. لذا هرچند برنامه های هنری غیر مذهبی، قابل اجرا در مساجد نیست، برخی برنامه‌های حلال هم به جهت ارزش و اعتبار مسجد، باید مراعات شوند. در این جا، به طور ویژه به حکم برخی برنامه‌های هنری از جمله پخش فیلمهای سینمایی، موسیقی، و سرود در مسجد اشاره می‌شود.

از جمله مباحث فقهی جدید درباره مسجد، بحث درباره فعالیت‌های هنری، همچون پخش فیلم و اجرای نمایش، موسیقی و سرود در مساجد است.

به دلیل آنکه مساجد خانه‌های خدا بر روی زمین هستند(1) و از عظمت و بزرگی خاصی برخوردارند، بنابراین ما از انجام هرگونه فعالیتی در مسجد که به جایگاه عبادی آن ضرر و زیان برساند، منع شده‌ایم.

اما از سوی دیگر، در روایات و احادیث، هیچگونه اشاره مستقیمی به این مباحث نشده است. به همین دلیل، حکم موارد مزبور را باید از راه مراجعه به فقه و ماجع تقلید بدست آورد.

 

 

وضعیت نماز در مدارس- بی‌توجهی مدیران و مسؤلین

مساجد جوان و مساجد جوانان جوان و مسجد پیشنهادات ما

 

 

امروزه، یکی از مهمترین مسائل نماز، متوجه نمازخانه های مدارس، توجه مدیران و مسولین آموزشی به نماز، و میزان رغبت دانش آموزان به شرکت در نماز جماعت در نمازخانه های آموزشگاه است.

اهمیت این وضعیت وقتی مشخص می شود که به نقش نوجوانان امروز در فرهنگ سازی نماز در فردا، و به نقش آموزش ایشان در شخصیت آینده آنها به عنوان مادران و پدران آینده، نگاهی درست داشته باشیم.

این موضوع از چند زاویه قابل بررسی است.

1-     بی توجهی مدیران به وضعیت نمازخانه‌ها و وضوخانه‌ها و تداخل برنامه درسی با زمان نماز

2-     عدم شرکت مسولین و معلمین، در نماز جماعت به عنوان الگوهای رفتاری دانش آموزان

3-     عدم تبلیغات و دعوت و تشویق مناسب به دانش آموزان

4-     عدم رفع مشکلات اعتقادی مرتبط با نماز

سعی خواهیم کرد در مورد تمامی عناوین بالا، جداگانه توضیحاتی ارائه نماییم.

بی توجهی مدیران به وضعیت نمازخانه‌ها و وضوخانه‌ها و تداخل برنامه درسی با زمان نماز

در مواردی دیده می‌شود که وضعیت نمازخانه و وضوخانه ها مناسب نیست. در ایام سرد سال، آب گرم برای وضو فراهم نیست. وضعیت سرمایشی و گرمایشی نمازخانه ها کم اهمیت تر از وضعیت آن در اتاق مدیریت است! تهویه هوای نامناسب، و بوی نامطبوع در نمازخانه و کثیقی فرش‌ها و موکت ها و نبود جای مناسب برای کفش‌های دانش آموزان، از علل مهمی است که موجب سردی دانش آموزان و حتی معلمین نسبت به شرکت در نماز جماعت می شود. در چنین شرایطی، دانش آموزان، ترجیح میدهند نماز خود را هنگام عصر و در منزل خود به جا آورند.

بایستی در قدم اول به وضعیت فیزیکی نمازخانه ها و وضوخانه ها توجه شود. نمیتوان از نوجوانان که روحیه ظاهر بینی و راحت طلبی در بیشتر آنها وجود دادرد، توقع داشته باشیم تا در اتاق های کثیف و سرد و تاریک، نماز خود را اول وقت و به جماعت اقامه کنند.

یک مدیر موفق، در قدم اول و پیش از تشویق و امر به معروف دانش آموزانش، می بایست موقعیت نمازخانه را مرتب و دل انگیز کند. شست و شوی مرتب چادرهای نماز(در مدارس دخترانه)، تمیز نگه داشتن و تعویض به موقع مهرهای نماز، قرار دادن جای مناسب و زیبایی برای کفشها و قرار دادن جاکفشی در نزدیک ترین مکان به ورودی(زیرا افراد بدشان می‌آید پای مرطوب و عرق کرده خود را روی زمین بدن پوشش بگذارند و در فصول بارانی، زمین کثیف و گلی جایی برای قرار دادن پا نمی گذارد)، از موارد مهم و قابل توجه است.

مسولین مربوطه باید توجه کنند که فرشهای نمازخانه نیاز به شست و شوی مرتب دارند. به خصوص به خاطر بوی نامطبوعی که از جوراب‌ها و تردد افراد به خود می‌گیرند و به مرور زمان بر روی آنها گرد و خاک می نشیند.

 

اهمیت مساجد بین راهی

مساجد مسجد

1(9)

 

سلام. با تبریک به مناسبت ایام نوروز و فرارسیدن سال جدید، آرزو می‌کنم سالی سرشار از معرفت و سعادت و موفقیت داشته باشید.

در این پست قصد دارم در مورد جایگاه مسجد در این ایام ویژه صحبت کنم.

جدای از اینکه این نوروز، تقارن با ایام فاطمیه دارد و به همین خاطر اهمیت مسجد و برگزاری مراسم یادبود حضرت و ذکر مصیبت بیشتر از گذشته است، به طور کلی در این روزها چقدر برای مسجد ارزش قائل هستیم و به آن توجه می‌کنیم؟

حقیقت این است که خیلی وقت‌ها به خاطر زیاد شدن دید و بازدیدها و فعالیت‌های گردگیری و خانه تکانی و خستگی که از آن موجب می‌شود، کمی از مسجد دور می‌شویم و نمازمان به تاخیر می‌افتد و...

اما از طرفی در این روزها که بستر مناسبی برای سفرهای خانوادگی هم هست، مساجد بین شهری و بین راهی، بسیار بیشتر از گذشته مورد توجه واقع می‌شوند و شلوغ تر و آباد تر از ایام گذشته می‌گردند.

این اتفاق خوبی است که نمازخانه‌ها و مساجد، مامن و مرجعی می‌شوند برای مسافران غریب. اما موردی که باید توجه مسولین را بیشتر به خود جلب کند، خدماتی است که در پناه این مسجد باید ارائه شود و مسافران را راضی نگه دارد و خاطره خوشی از حضور در یک مسجد زیبا را در ذهن آنها ایجاد کند.

خدمات بهداشتی و نگهداری خود مساجد بسیار مهم است. تمیز بودن فرش‌ها، مهر و جامهری، چادرهای مخصوص بانوان، و ظاهر مسجد و همچنین امکانات مناسب گرمایشی و سرمایشی که پاسخگوی جمعیت باشد، از اهمیت خاصی برخوردارند.

در کنار این مطالب، اگر یک اتفاق زیبا در کنار انجام همه این وظایف قرار گیرد، می‌تواند یک خاطره منحصر به فرد در ذهن افراد ایجاد کند که در مراجعات بعدی، این خاطرات مکرر تکرار شود و حس خوبی از حضور در یک مکان مذهبی در ذهن آنها برانگیزاند.

برای مثال، ارائه یک پذیرایی ساده، مثل یک لیوان چای در هوای سرد یا یک لیوان شربت در هوای گرم، در خود فضای مسجد بسیار زیباست که برای این حقیر، خود یک تجربه شیرین و ماندگار است!

توجه به مناسبت های خاص و قرار دادن یک سری ویژه برنامه‌ها و مطالب مناسبتی در مسجد و نصب در دیوارها و یا حتی ارائه بروشورهای فرهنگی و مذهبی، تاثیری به مراتب بیشتر از امر به معروف و نهی از منکرهای زبانی دارد. برای مثال مساجدی که در بین شهرهایی قرار دارند که انتظار می‌رود بیشتر محل رفت و آمدهای افراد بی توجه یا کم توجه به حجاب است، مناسب است تا سخنانی از بزرگان و شهدا در این باره نوشته شود و یا داستان‌های کوتاهی با تقسیم مطالب روی چندین کاغذ دیواری و با تصاویر جذاب قرار داده شود تا حداقل افراد را مجبور به یک بار خواندن نماید.

 

به نظر می‌رسد، در زمینه مساجد، ما نیازمند توجه و به کارگیری سلیقه و هنر بیشتری هستیم. چرا که مساجدی که از این منظر بیشتر مورد توجه باشند، در خاطر خواهند ماند و تجربه و خاطره زیبایی در ذهن خواهند داشت و در نهایت تاثیر گذارتر هم خواهند بود.