موضوعات برتر

سخن روز

کتابخانه

بایگانی

پربازدیدها

جستجو

پیوندها

کانال تلگرام

نوای وب

آثار اجتماعی، سیاسی و اخلاقی-تربیتی نماز جماعت

نماز جماعت آثار نماز جماعت فواید و آثار نماز آثار نماز

 آثار اجتماعى

نماز جماعت، مقدمه وحدت صفوف و نزديكى دلها و تقويت كننده روح اخوّت است. نوعى حضور و غياب بى تشريفات، و بهترين راه شناسائى افراد است.

نمازجماعت، بهترين، بيشترين، پاكترين وكم خرج ترين اجتماعات دنياست ونوعى ديد وبازديد مجّانى وآگاهى از مشكلات و نيازهاى يكديگر وزمينه ساز تعاون اجتماعى بين آحاد مسلمين است.

 آثار سياسى

نماز جماعت، نشان دهنده قدرت مسلمين و الفت دلها و انسجام صفوف است.

تفرقه ها را مى زدايد، بيم در دل دشمنان مى افكند، منافقان را مأيوس ‍ مى سازد، خار چشم بدخواهان است.

نماز جماعت، نمايش حضور در صحنه وپيوند امام و امّت مى باشد.

 آثار اخلاقى، تربيتى

در نماز جماعت، افراد در يك صف قرار مى گيرند و امتيازات موهوم صنفى، نژادى، زبانى، مالى و... كنار مى رود و صفا و صميميّت و نوعدوستى در دلها زنده مى شود و مؤ منان، با ديدار يكديگر در صف عبادت، احساس دل گرمى و قدرت و اميد مى كنند.

نماز جماعت، عامل نظم و انضباط و وقت شناسى است.

روحيه فردگرايى و انزوا و گوشه گيرى را از بين مى برد و نوعى مبارزه با غرور و خودخواهى را در بر دارد.

نماز جماعت، وحدت در گفتار، جهت، هدف و امام را مى آموزد و از آنجا كه بايَد پرهيزكارترين و لايق ترين اشخاص، به امامت نماز بايستد، نوعى آموزش و الهام دهنده علم و تقوا و عدالت است.

نماز جماعت، كينه ها و كدورت ها و سوءظنّها را از ميان مى برد و سطح دانش و عبوديّت و خضوع را در جامعه اهل نماز، افزايش مى دهد.

به خاطر اين همه آثار است كه به نماز جماعت، آن همه توصيه شده است. حتى نابينايى وقتى از حضور پيامبر، اجازه خواست كه به مسجد نيايد، آن حضرت فرمود: از خانه تا مسجد، ريسمانى ببندد و به كمك آن، خود را به نماز جماعت برساند.(5) و نيز نابينايانى كه اجازه ترك شركت در نماز خواستند، رسول خدا صلّى اللّه عليه و آله اجازه نفرمود.(6)

از طرف ديگر، برخورد شديد نسبت به كسانى كه به نماز جماعت اهميّت نمى دهند، نشان ديگرى بر اهميّت و سازندگى آن است. در حديث است كه به چنان كسان، همسر ندهيد(7) و معرّف آنان نشويد.(8)

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

5- وسائل الشيعه، ج 5، ص 377.

6- كنزالعمال، ج 8، ص 255.

7- سفينة البحار، ج 1، جماعت.

8- همان مدرك.

پرتویی از اسرار نماز/ محسن قرائتی

آثار معنوی نماز جماعت

نماز جماعت آثار نماز جماعت فواید و آثار نماز آثار نماز

آثار معنوى

بزرگترين اثر معنوى نماز جماعت، همان پاداش هاى الهى است كه گفته شد. روايت است كه شبى، على عليه السلام تا سحر به عبادت مشغول بود. چون صبح شد، نماز صبح را به تنهائى خواند و استراحت كرد.

رسولخدا صلّى اللّه عليه و آله كه آن حضرت را در جماعت صبح نديد، به خانه او رفت. حضرت فاطمه عليهاالسلام از شب زنده دارى على عليه السلام و عذر او از نيامدن به مسجد سخن گفت. پيامبر فرمود: پاداشى كه بخاطر شركت نكردن در نماز جماعت صبح، از دست على عليه السلام رفت، بيش از پاداش عبادت تمام شب است.(1) رسول خدا صلّى اللّه عليه و آله فرموده است:

لانْ اُصَلّىَ الصُبَح فى جَماعةٍ اَحَبُّ اَلىَّ مِنْ اَنْ اُصَلّىَ لَيْلَتى حَتّى اُصْبحَ(2) اگر نماز صبح را به جماعت بخوانم، در نظرم محبوب تر از عبادت و شب زنده دارى تا صبح است.

بخاطر همين فضيلت و پاداش هاست كه اگر تعداد نمازگزاران از ده نفر بيشتر شود، اگر تمام آسمان ها كاغذ، و درياها مركّب و درخت ها قلم شود و فرشتگان بنويسند، پاداش يك ركعت آنرا نمى توانند بنويسند.(3)

و نماز جماعت با تاءخير، بهتر از نماز فراداى در اوّل وقت است.(4)

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

1- سفينة البحار، ج 1، جماعت.

2- كنزالعمال، ج 8، حديث 22792.

3- توضيح المسائل امام 1، مسئله 1400.

4- توضيح المسائل امام 1، مسئله 1402.

پرتویی از اسرار نماز/قرائتی