موضوعات برتر

سخن روز

کتابخانه

بایگانی

پربازدیدها

جستجو

پیوندها

کانال تلگرام

نوای وب

اهمیت مساجد بین راهی

مساجد مسجد

1(9)

 

سلام. با تبریک به مناسبت ایام نوروز و فرارسیدن سال جدید، آرزو می‌کنم سالی سرشار از معرفت و سعادت و موفقیت داشته باشید.

در این پست قصد دارم در مورد جایگاه مسجد در این ایام ویژه صحبت کنم.

جدای از اینکه این نوروز، تقارن با ایام فاطمیه دارد و به همین خاطر اهمیت مسجد و برگزاری مراسم یادبود حضرت و ذکر مصیبت بیشتر از گذشته است، به طور کلی در این روزها چقدر برای مسجد ارزش قائل هستیم و به آن توجه می‌کنیم؟

حقیقت این است که خیلی وقت‌ها به خاطر زیاد شدن دید و بازدیدها و فعالیت‌های گردگیری و خانه تکانی و خستگی که از آن موجب می‌شود، کمی از مسجد دور می‌شویم و نمازمان به تاخیر می‌افتد و...

اما از طرفی در این روزها که بستر مناسبی برای سفرهای خانوادگی هم هست، مساجد بین شهری و بین راهی، بسیار بیشتر از گذشته مورد توجه واقع می‌شوند و شلوغ تر و آباد تر از ایام گذشته می‌گردند.

این اتفاق خوبی است که نمازخانه‌ها و مساجد، مامن و مرجعی می‌شوند برای مسافران غریب. اما موردی که باید توجه مسولین را بیشتر به خود جلب کند، خدماتی است که در پناه این مسجد باید ارائه شود و مسافران را راضی نگه دارد و خاطره خوشی از حضور در یک مسجد زیبا را در ذهن آنها ایجاد کند.

خدمات بهداشتی و نگهداری خود مساجد بسیار مهم است. تمیز بودن فرش‌ها، مهر و جامهری، چادرهای مخصوص بانوان، و ظاهر مسجد و همچنین امکانات مناسب گرمایشی و سرمایشی که پاسخگوی جمعیت باشد، از اهمیت خاصی برخوردارند.

در کنار این مطالب، اگر یک اتفاق زیبا در کنار انجام همه این وظایف قرار گیرد، می‌تواند یک خاطره منحصر به فرد در ذهن افراد ایجاد کند که در مراجعات بعدی، این خاطرات مکرر تکرار شود و حس خوبی از حضور در یک مکان مذهبی در ذهن آنها برانگیزاند.

برای مثال، ارائه یک پذیرایی ساده، مثل یک لیوان چای در هوای سرد یا یک لیوان شربت در هوای گرم، در خود فضای مسجد بسیار زیباست که برای این حقیر، خود یک تجربه شیرین و ماندگار است!

توجه به مناسبت های خاص و قرار دادن یک سری ویژه برنامه‌ها و مطالب مناسبتی در مسجد و نصب در دیوارها و یا حتی ارائه بروشورهای فرهنگی و مذهبی، تاثیری به مراتب بیشتر از امر به معروف و نهی از منکرهای زبانی دارد. برای مثال مساجدی که در بین شهرهایی قرار دارند که انتظار می‌رود بیشتر محل رفت و آمدهای افراد بی توجه یا کم توجه به حجاب است، مناسب است تا سخنانی از بزرگان و شهدا در این باره نوشته شود و یا داستان‌های کوتاهی با تقسیم مطالب روی چندین کاغذ دیواری و با تصاویر جذاب قرار داده شود تا حداقل افراد را مجبور به یک بار خواندن نماید.

 

به نظر می‌رسد، در زمینه مساجد، ما نیازمند توجه و به کارگیری سلیقه و هنر بیشتری هستیم. چرا که مساجدی که از این منظر بیشتر مورد توجه باشند، در خاطر خواهند ماند و تجربه و خاطره زیبایی در ذهن خواهند داشت و در نهایت تاثیر گذارتر هم خواهند بود.

رازهای جالب و خواندنی در مورد مسجدالاقصی +عکس

مساجد مسجد معرفی مساجد معرفی مساجد ایران و جهان

حرم الشریف در قله‌ی كوه «موریا» واقع شده است و با هدف حفاظت از صخره‌ی مقدس نیز درست روی قله كه سنگ معراج قرار دارد،«قبة الصخره» (همان مسجدی كه دارای گنبد طلایی است و به اشتباه سال‌هاست مسجدالاقصی نامیده می‌شود) ساخته شد.
 
كوه «موریا» از قله به پایین دارای شیب بسیار تندی بوده است، بنابراین برای از بین بردن آثار شیب، «قبه الصخره» را روی سكویی بنا كردند. از این رو ساختمان مسجدالاقصی را نیز برای آن‌كه كف مسجد سطح صافی داشته باشد و اثر شیب تند كوه در آن نمودار باشد، آن را در دو طبقه ساختند.
 
طبقه‌ی زیرین مسجدالاقصی، مسجدی روی 88 ستون مربعی شكل ساخته شده است كه راه ورودی آن از ایوان مسجدالاقصی و با یك راه پله شروع می‌شود. این مسجد زیرزمینی در قسمت جنوبی نیز به وسیله‌ی دروازه‌ای به بیرون وصل می‌شود.

رازهای جالب و خواندنی در مورد مسجدالاقصی +عکس

احکام مخارج مسجد

مساجد مسجد احکام احکام مسجد

مخارج مسجد

موقوفات

56-اگر چيزى را بر مسجد وقف كنند و مصرفى براى آن مشخص نكرده باشند،منافع آن در تعمير،نور،فرش و اجرت خادم مصرف مى شود و اگر چيزى اضافه آمد به امام جماعت مسجد داده مى شود (1) .

57-س:زمينى است وقف مسجد كه متصل به آن است،آيا با نظر متولى شرعى مى توانيم مقدارى اززمين موقوفه را به همان مسجد اضافه و جزو آن قراردهيم؟

ج-اگر وقف مسجد است كه بايد عوائد آن صرف مسجد شود،اضافه كردن آن به مسجد جايز نيست (2) .

بر فرض عدم جواز آيا با نظر متولى جايز است مقدارى از همان زمين براى دستشويى و يا كتابخانه استفاده شود.

ج-حكم مساله قبل را دارد (3) .

58-س:در كنار يك مسجد كوچك،به فاصله 8مترى زمينى به مساحت 1200 متر براى مسجد وقف گرديده است،آيا مى شود در اين زمين سالن سخنرانى و منزل خادم و وضوخانه و حجراتى براى تحصيل وچند مغازه براى هزينه مسجد درست كرد يا نه؟

ج-تابع نحوه وقف است.اگر زمين،وقف شده كه از عوائد آن صرف احتياجات مسجد شود، تصرفات مزبوره جايز نيست،مگر آنكه زمين را با صلاحديد وقف از متولى شرعى براى تصرفات مزبوره اجاره كنند (4) .