موضوعات برتر

سخن روز

کتابخانه

بایگانی

پربازدیدها

جستجو

پیوندها

کانال تلگرام

نوای وب

رازهای جالب و خواندنی در مورد مسجدالاقصی +عکس

مساجد مسجد معرفی مساجد معرفی مساجد ایران و جهان

حرم الشریف در قله‌ی كوه «موریا» واقع شده است و با هدف حفاظت از صخره‌ی مقدس نیز درست روی قله كه سنگ معراج قرار دارد،«قبة الصخره» (همان مسجدی كه دارای گنبد طلایی است و به اشتباه سال‌هاست مسجدالاقصی نامیده می‌شود) ساخته شد.
 
كوه «موریا» از قله به پایین دارای شیب بسیار تندی بوده است، بنابراین برای از بین بردن آثار شیب، «قبه الصخره» را روی سكویی بنا كردند. از این رو ساختمان مسجدالاقصی را نیز برای آن‌كه كف مسجد سطح صافی داشته باشد و اثر شیب تند كوه در آن نمودار باشد، آن را در دو طبقه ساختند.
 
طبقه‌ی زیرین مسجدالاقصی، مسجدی روی 88 ستون مربعی شكل ساخته شده است كه راه ورودی آن از ایوان مسجدالاقصی و با یك راه پله شروع می‌شود. این مسجد زیرزمینی در قسمت جنوبی نیز به وسیله‌ی دروازه‌ای به بیرون وصل می‌شود.

رازهای جالب و خواندنی در مورد مسجدالاقصی +عکس

مسجد وکیل شیراز

مساجد مسجد معرفی مساجد معرفی مساجد ایران و جهان

     

 

مسجد وکیل شیراز در مجموعه بناهای زندیه، در کنار بازار وکیل و حمام وکیل در مرکز این شهر قرار دارد.

این بنا یکی از بناهای زیبا و بسیار مستحکم دوره زندیه می‌باشد که از لحاظ هنری و معماری دارای اهمیت زیادی است، این مسجد بدستور کریم خان زند ساخته شده‌است. طرح این مسجد دو ایوانی بوده و دارای دو شبستان جنوبی و شرقی است.
شبستان جنوبی با ستون‌های سنگی یکپارچه و مارپیچ از شاخصه‌های معماری ایرانی واز مناطق دیدنی این مسجداست که دارای ۴۸ ستون سنگی یکپارچه می‌باشد.

مساحت این شبستان در حدود ۵ هزار متر مربع است و منبر چهارده پله‌ای یکپارچه از سنگ مرمر از زیبائیهای قسمت شبستان می‌باشد. گویند به فرمان کریم خان این سنگ از مراغه به شیراز آورده شد.
در سمت شمال مسجد طاق بلند و مهمی ساخته شده که به طاق مروارید معروف است و در دور این طاق با قلم درشت و خط ثلث عالی یکی از سوره‌های قرآن به صورت هلالی نوشته شده‌است.

این مسجد بر طبق بافت معماری سنتی این مرز و بوم در یک مجموعه اجتماعی قرار گرفته و هماهنگی زیبایی را در پیوند دین و دنیا، بوجود آورده‌است.کاشی کاری صحن و ایوان‌های شمالی و جنوبی نیز بسیار زیبا و از انواع هفت رنگ و معرق می‌باشد.

مسجد وکیل در سفرنامه به سوی اصفهان پیرلوتی این گونه معرفی شده‌است: "امروز خوشبختانه موفق شدم وارد مسجد کریم خان شوم بی شبهه اگر مدتی در این جا بمانم به همه محل‌هایی که دخول به آنها اکنون به طور کامل برایم ممنوع است، وارد می‌شوم. مردم این شهر نسبت به من بسیار ملایم و مهربانند. خطوط و نقوش معماری مسجد، ساده و بی آلایش است، ولی در همه جا، میناکاری و رنگ‌های سبز و قرمز دیده می‌شود و این تجمل به حد افراط رسیده‌است هیچ قسمتی از دیوار را نمی‌توان یافت که به دقت میناکاری نشده باشد. اکنون در کاخی لاجوردین و فیروزه فام هستیم." بنای مسجد وکیل در پروژه مستند زندیه به طور کاملا دقیق و با جزییات کامل به شکل سه بعدی شبیه سازی گردیده است

ویکی پدیا

 

معرفي تعدادي از مساجد قديمي تاجيكستان

مساجد مسجد معرفی مساجد معرفی مساجد ایران و جهان

 

بر اساس روايات تاريخي كه آمده است اين مسجد در سالهاي 1495 اواخر عصر پانزده ميلادي توسط عبدالله پاشا (امير وقت) ساخته و به نام مولانا يعقوب چرخي كه مدفن او در همان مكان قرار داشته است نامگذاري شده است و تا امروز به همان نام شناخته مي شود.

مسجد مذكور يكي از زيباترين و قديمي ترين مساجد، با معماري هاي سنتي- اسلامي در كشور تاجيكستان و حتي ماوراء النهر مي باشد. اين مسجد با وجود تعميراتي كه در آن انجام شده است، هنوز ساختار قديمي و سنتي آن و نشانه هاي كه دال بر قدمت چند صد ساله است در آن فراوان مي باشد.

صحن بزرگ اين مسجد با چندين درخت كهن سال، مقبره حضرت مولانا يعقوب چرخي، مقبره هاي از بزرگان دين همچون قاري نعمت الله، حجره ها (و اتاقهاي با ساختار سنت)ي در كنار هم و ... نشانه هاي از قدمت اين مسجد را در خود جمع كرده است.

روزهاي چهارشنبه اين مسجد ميزبان زائران زيادي از نقاط مختلف كشور و مهماناني كه به دوشنبه سفر كرده اند مي باشد و با تلاوت و ختم قرآن كريم توسط ملا (و عالم ديني) كه در آنجا هست از مهمانان استقبال مي شود و ضمن خواندن نماز و دعا از خداوند براي خود و گذشتگان آمرزش و تقرب به خدا را طلب مي كنند.

اين مسجد در يكي از محله هاي شهر دوشنبه به همين نام (مسجد حضرت مولانا) معروف مي باشد.

مسجد سر آسيا:

مسجد سرآسيا با قدمت 200 ساله در يكي از نواحي اطراف شهر دوشنبه به همين نام در سالهاي 1800 ميلادي ساخته شده و در سالهاي 1923 ميلادي آن را تكميل و بزرگتر نمودند.

 

 

 

 

معرفی مساجد تاریخی استان یزد

مساجد مسجد معرفی مساجد معرفی مساجد ایران و جهان

معرفی مساجد تاریخی استان یزد

 

معرفی مساجد تاریخی استان یزد

مسجد جامع بفروییه

مسجد جامع بفروییه یا مسجد "حاجی ملک" در "بفروییه" از توابع شهرستان میبد قرار دارد. این مسجد یک تابستانخانه با پوشش گنبدی و ایوانی بلند دارد و در قسمت جلو، دو طبقه است. حیاط مسجد دارای چند غرفه در طرفین و دو ورودی در ضلع های شمالی و غربی است. گرمخانه مسجد در ضلع شرقی تابستانخانه با اندکی اختلاف سطح بنا شده است. گل ساختمان مسجد از خشت و گل است و فقط در شرقی بام، از آجر استفاده شده است. تنها اثر کاشیکاری مسجد، کتیبه معرق بالای سر در و ورودی غربی است.

مسجد جامع عقدا

این مسجد در "عقدا" از توابع شهرستان اردکان قرار دارد. بنای این مسجد از خشت، گل و آجر در نما است. این مسجد دارای تابستانخانه و گرمخانه- که در سطحی پایین تر از تابستانخانه قرار دارد- است. حد واسط گرمخانه و تابستانخانه حیاط است. گرمخانه مسجد، پوشش طاق و تویزه با قوس هایی با قد پای کم دارد. تابستانخانه دارای گنبد، ایوان و غرفه هایی در طرفین حیاط است.

ماذنه مسجد و همچنین پله هایی که دسترسی به مسجد را از حسینیه امکان پذیر می سازد، از جمله ویژگی های این مسجد و کاربندی آجری و گچبری سر در ورودی، از جمله تزیینات آن است.