موضوعات برتر

سخن روز

کتابخانه

بایگانی

پربازدیدها

جستجو

پیوندها

کانال تلگرام

نوای وب

علل فردی بی توجهی به نماز در کودکان (2)

کودک و نماز آموزش به کودکان موانع،آفات و آسیبهای نماز علل بی توجهی کودکان به نماز

Image result for ‫نوجوان و نماز‬‎

ادامه ی علل فردی عدم گرایش به نماز

برخی از علل عدم گرایش به نماز، متوجه خود کودک و نوجوان است. در این موارد با یک علت یابی ساده می‌توان به این موضوع رسید. والدین پس از درک علل فردی لازم است به یاری وی شافته و همچون طبیبی دلسوز او را درمان نمایند. این علل به شرح ذیل است:

3-اشتغال زیاد و غفلت:
واگذاری انجام کارهای متعدد به کودک و نوجوان نیز باعث میشود که انان به صورت ناخواسته از نماز غفلت نمایند. کارهای منزل، مدرسه، تلاش های فردی خود کودک و نوجوان، بازی و سرگرمی، دید و بازدید و رفتن به اردوها آنچنان وی را مشغول میدارد که ارزش و اهمیت نماز را کمرنگ می‌کند. در نتیجه این اشتغالات متعدد، بدون قصد سوء از نماز غفلت می ورزد.

 

ادامه‌ی مطلب را نیز مطالعه نمایید...

علل فردی بی توجهی به نماز در کودکان (1)

کودک و نماز آموزش به کودکان موانع،آفات و آسیبهای نماز علل بی توجهی کودکان به نماز

 

Image result for ‫کودک و نماز‬‎

 

علل فردی عدم گرایش به نماز

برخی از علل عدم گرایش به نماز، متوجه خود کودک و نوجوان است. در این موارد با یک علت یابی ساده می‌توان به این موضوع رسید. والدین پس از درک علل فردی لازم است به یاری وی شافته و همچون طبیبی دلسوز او را درمان نمایند. این علل به شرح ذیل است:

1- آگاه نبودن نسبت به معارف نماز:

نوجوانی که به معارف نماز و احکام و مسائل آن آگاهی ندارد، طبیعی است که نسبت ب اجرای این فریضه بی اهمیت باشد. زیرا فکر و درک او در این باره نارسا و محدود است و باعث می‌شود رفتارش به سمت نماز هدایت نشود.

بنابراین در صورتی کودک و نوجوان به نماز پای بند میشو که فکر و قلبش سرشار از معارف دینی، خاصه نماز باشد. والدین میوانند با ایجاد زمینه های رشد فکری و آگاه شدن آنها به معارف دینی، این مانع را از سر راه آنها بردارند و یاریگر فرزندان خود باشند.

 

ادامه‌ی مطلب را نیز مطالعه نمایید...

 

سبک شمردن نماز در کودکان و نوجوانان

کودک و نماز آموزش به کودکان موانع،آفات و آسیبهای نماز علل بی توجهی کودکان به نماز

 

Image result for ‫کودک و نماز‬‎

 

عوامل مهم سبک شمردن نماز

عدم گرایش برخی نوجوانان به نماز، عوامل مختلفی می‌تواند باشد. تحقیقات1 نشان می‌دهد بسیاری از نوجوانان به اصل نماز گرایش و نگرش مثبت دارند اما در انجام آن سستی می‌کنند. مهم ترین علل آن میتواند موارد زیر باشد:


1- نداشتن انگیزه قوی برای خواندن نماز. 

2- عادت نداشتن به نماز از کودکی.

3- آگاه نبودن از فلسفه و اسرار نماز.

4- ترجیح دادن تفریح و سگرمی‌(به علت جاذبه بیشتر در نزد آنها).

5- داشتن سوال و ابهام نسبت به بعضی از مسائل اعتقادی مانند خدا، معاد و ...

 

 

یافته های پژوهشی نشان می‌دهد که میزان رفتار و پایبندی دانش آموزان به نماز با توجه به اینکه به اصل نماز نگرش مثبتی دارند ولی میزان و کیفیت تقید به نماز در بین آنها پایینتر از حد متوسط است. یعنی عواملی مانع از انجام نماز در آنان شده و از کیفیت و پای بندی آنها کاسته است.2 

 

-------------

1- فصلنامه تعلیم و تربیت، شماره 47، ص72.

2- همان.

منبع: نماز و شکوفه های زندگی، مرکز تحقیقات اسلامی سپاه، ص 148.

نرم‌افزار آموزش نماز برای کودکان

کودک و نماز آموزش به کودکان نرم افزار و برنامه های کاربردی دانلود نرم افزار موبایل

نماز از ارکان دین است و دارای مراحل مختلفی است که شاید آموزش آن‌ها به کودکان ساده نباشد. بهترین روش یادگیری برای کودکان و نوجوانان استفاده از روش‌های تصویری است.
نرم‌افزار «آموزش نماز برای کودکان» می‌تواند به پدرها و مادرها کمک کند تا به‌آسانی و به صورت دقیق احکام و موارد مرتبط با نماز را به کودکان خود یاد بدهند.
برنامه معرفی‌شده ابتدا آموزش خود را از وضو گرفتن شروع می‌کند و سپس به ترتیب مراحل انجام نماز یومیه و مستحبات مرتبط را توضیح می‌دهد. در ضمن احکام و مستحبات موجود در نماز به صورت کامل و با زبانی ساده توضیح داده شده است.
دانلود: 

با کودکان خود درباره نماز و خدا بیشتر صحبت کنیم.

کودک و نماز آموزش به کودکان

حقیقت این است که کودکان، از روحیه حق پذیری و حق جویی بالایی برخورداند و باید به این ویژگی در انها بسیار خوب توجه شود. درست است که کودکان به ویژه در سنین پایین تر دوست دارند در رویای خود رها باشند و طبق آرزوهای خود زندگی کنند، اما می‌توان در رویاهای آنها حقایق را هم گنجاند.

حقیقتی مثل وجود خدا، نماز و عبادات و مسائل دینی از این قبیل در حدی که برای آنها قابل هضم باشد. هرچه سن کودک بالا می رود و او به سمت نوجوانی می رود این نکته اهمیت بالاتری می یابد به ویژه زمانی که او وارد محیط اجتماع و مدارس و در نهایت دانشگاه می شود. چرا که در این زمان، وجود دوستانی با انواع فرهنگ ها و افکار مختلف موجب تغییر در نگرش او خواهند شد و دیگر خانواده نخواهد توانست به آسانی قبل، تاثیرگذار باشد.

 

برای همین است که می‌گویند علاج واقعه قبل از وقوع باید کرد. قبل از آنکه دیگر نتوانیم جلوی آنها را بگیریم باید به فکر آنها باشیم و آنها را با یک تفکر اساسی و اعتقاد محکم و صحیح به جامعه بفرستیم. هویت اسلام و دین را در او پرورش دهیم تا با یک جمله، از دین و خدا جدا نشود و یک شبهه نتواند به راحتی او را از پا درآورد.

بسیاری از کودکان در سنین کم به راحتی نماز می خوانند و دعا میکنند و خدا را حقیقت و وجودی بزرگ و موثر در جهان می دانند. اما به محض اینکه در بزرگی و مدرسه و دانشگاه با چند نفر بی دین آشنا میشوند و چند جمله می شنوند دیگر نمیتوانند به آنچه در گذشته بر آن پایبند بودند تکیه کنند و به راحتی تسلیم می شوند. علت هم واضح است. چون آنها در عقیده خود سست بودند. کسی با آنها در مورد فلسفه عبادات صحبت نکرده. و این نماز و روزه برای آنها تبدیل به یک شلاق و شکنجه شده که هر روز باید به زور آن را انجام دهند وگرنه خدا آنها را عذاب میکند.!

در حالیکه اگر با آنها در مورد علل عبادات صحبت شود و از همان آغاز کودکی و قبل از سن تکلیف نسبت به تعهد انها به عبادات اقدام کنیم، کار راحت تری خواهیم داشت. تا اینکه صبر کنیم خود به سن تکلیف برسد و آنوقت به او بگوییم خدایی هست و تکلیفی هست و تو باید، باید و باید تمام آنرا اجرا کنی!

پیشنهاد می شود در حد فهم کودک و نوجوان با آنها در مورد خدا و حقایق معنوی صحبت شود و سعی شود تا آنها نسبه به دین و وظایف دینی علاقه مند شوند و هرچه بر سن آنها میگذرد این احساس تکلیف در آنها تقویت شود و در نهایت اگر کسی از آنها بپرسد چرا نماز؟ جوابی برای آن داشته باشد یا اگر نداشت، به دنبل رفع شبهه برآید نه اینکه کلا صورت مساله را پاک کند.