موضوعات برتر

سخن روز

کتابخانه

بایگانی

پربازدیدها

جستجو

پیوندها

کانال تلگرام

نوای وب

الگوهای رفتاری دانش آموزان در مسأله نماز و نماز جماعت

جوانان جوان و نماز موانع،آفات و آسیبهای نماز بیان آفات ‌و آسیبهای نماز پیشنهادات ما

 

 

در مطلب گذشته اشاره ای به وضعیت فیزیکی نمازخانه ها و وضوخانه‌ها و وظایف مسولین در این باره شد.

در این بخش میخواهیم به رفتار مدیر و مسولین و دبیران به عنوان یک الگوی اخلاقی-رفتاری، بپردازیم.

جوان و نوجوان، همواره از دو گروه، الگو می‌گیرد: یکی از دوستان خود و دیگری از بزگتران(والدین و معلمین).

زمانی که معلم و مدیر مدرسه در صف نماز جماعت حضور ندارند، چه توقعی از دانش آموز داریم تا خود را متعهد به شرکت در نماز جماعت بداند؟

زمانی که معلم برای برگزاری کلاس جبرانی خود، زمان نماز را از دانش آموز بگیرند و همه را ملزم به شرکت نمایند؛ چگونه از دانش آموزان انتظار شرکت در نماز را داریم؟ حتی اگر معلم، اجازه شرکت در نماز جماعت را بدهد، با وجود اهمیت در درس و تکرار نشدن آموزش، چه کسی وقت نماز را به ماندن در کلاس ترجیح خواهد داد؟

از همه مدیران و مسولان و معلمین، این انتظار می‌رود که خود یکی از افرادی باشند که در صفوف اول نماز حاضر می‌شوند. همچنین در سطح بالاتر، معلم و دبیر، اگر سعی بر تشویق و همراه کردن چند دانش آموز با خود تلاش نمایند، وضع، بسیار بهتر خواهد شد. به خصوص در مورد دبیرانی که ارتباط قویتر و دوستانه‌تری با دانش آموزان دارند، این مورد، یکی از بهترین تکنیکها در جذب دانش آموزان به نماز است. دانش آموزی که ارتباط خوبی با دبیر و مدیر خود دارد، دانش آموزی که به دبیر خود، از زاویه خاصی نگاه می‌کند و رفتار و سکنات او را زیر ذره بین قرار می‌دهد، با دیدن چنین رفتارهایی، حتما به سمت نماز جذب خواهد شد. بسیار دیده شده که وقتی از جوان می پرسیم: چرا در نماز جماعت شرکت نمی کنی؛ میگوید: چرا فقط به من انتقاد میشود و به معلم و دبیرم هیچ حرفی وارد نیست؟ یک جوان، انتظار دارد که اول ،بزرگتر او عامل باشد!

معلم و مدیر خوب، میتواند از قدرت نفوذ خود استفاده کند و در کلاس خود، بحث از نماز و شرکت در نمازهای جماعت و اول وقت را در کلاس خود، به بهانه‌های مختلفی داشته باشد. بحث و گفت و گو و تبادل نظر در مورد مسائل مختلف نماز در کلاس از بهترین شیوه ها است که اصلی ترین بستر آن در کلاس‌های دینی و قرآن است.

 

 

وضعیت نماز در مدارس- بی‌توجهی مدیران و مسؤلین

مساجد جوان و مساجد جوانان جوان و مسجد پیشنهادات ما

 

 

امروزه، یکی از مهمترین مسائل نماز، متوجه نمازخانه های مدارس، توجه مدیران و مسولین آموزشی به نماز، و میزان رغبت دانش آموزان به شرکت در نماز جماعت در نمازخانه های آموزشگاه است.

اهمیت این وضعیت وقتی مشخص می شود که به نقش نوجوانان امروز در فرهنگ سازی نماز در فردا، و به نقش آموزش ایشان در شخصیت آینده آنها به عنوان مادران و پدران آینده، نگاهی درست داشته باشیم.

این موضوع از چند زاویه قابل بررسی است.

1-     بی توجهی مدیران به وضعیت نمازخانه‌ها و وضوخانه‌ها و تداخل برنامه درسی با زمان نماز

2-     عدم شرکت مسولین و معلمین، در نماز جماعت به عنوان الگوهای رفتاری دانش آموزان

3-     عدم تبلیغات و دعوت و تشویق مناسب به دانش آموزان

4-     عدم رفع مشکلات اعتقادی مرتبط با نماز

سعی خواهیم کرد در مورد تمامی عناوین بالا، جداگانه توضیحاتی ارائه نماییم.

بی توجهی مدیران به وضعیت نمازخانه‌ها و وضوخانه‌ها و تداخل برنامه درسی با زمان نماز

در مواردی دیده می‌شود که وضعیت نمازخانه و وضوخانه ها مناسب نیست. در ایام سرد سال، آب گرم برای وضو فراهم نیست. وضعیت سرمایشی و گرمایشی نمازخانه ها کم اهمیت تر از وضعیت آن در اتاق مدیریت است! تهویه هوای نامناسب، و بوی نامطبوع در نمازخانه و کثیقی فرش‌ها و موکت ها و نبود جای مناسب برای کفش‌های دانش آموزان، از علل مهمی است که موجب سردی دانش آموزان و حتی معلمین نسبت به شرکت در نماز جماعت می شود. در چنین شرایطی، دانش آموزان، ترجیح میدهند نماز خود را هنگام عصر و در منزل خود به جا آورند.

بایستی در قدم اول به وضعیت فیزیکی نمازخانه ها و وضوخانه ها توجه شود. نمیتوان از نوجوانان که روحیه ظاهر بینی و راحت طلبی در بیشتر آنها وجود دادرد، توقع داشته باشیم تا در اتاق های کثیف و سرد و تاریک، نماز خود را اول وقت و به جماعت اقامه کنند.

یک مدیر موفق، در قدم اول و پیش از تشویق و امر به معروف دانش آموزانش، می بایست موقعیت نمازخانه را مرتب و دل انگیز کند. شست و شوی مرتب چادرهای نماز(در مدارس دخترانه)، تمیز نگه داشتن و تعویض به موقع مهرهای نماز، قرار دادن جای مناسب و زیبایی برای کفشها و قرار دادن جاکفشی در نزدیک ترین مکان به ورودی(زیرا افراد بدشان می‌آید پای مرطوب و عرق کرده خود را روی زمین بدن پوشش بگذارند و در فصول بارانی، زمین کثیف و گلی جایی برای قرار دادن پا نمی گذارد)، از موارد مهم و قابل توجه است.

مسولین مربوطه باید توجه کنند که فرشهای نمازخانه نیاز به شست و شوی مرتب دارند. به خصوص به خاطر بوی نامطبوعی که از جوراب‌ها و تردد افراد به خود می‌گیرند و به مرور زمان بر روی آنها گرد و خاک می نشیند.

 

اثر نماز در پیشرفت درسی دانش آموزان

جوانان جوان و نماز

 
مدرسه عالی هلند اعلام کرد ; نماز در پیشرفت درسی دانش آموزان موثر است .
 
یک تحقیق در هلند نشان می دهد که مدارس این کشور نیاز به نمازخانه دارد و نماز موجب پیشرفت درسی دانش آموزان می شود. 
 
به گزارش سرویس بین الملل مرکز خبر حوزه، مدرسه عالی هلند در آمستردام در یک تحقیق به این نتیجه رسید که نیاز فوری به ایجاد نمازخانه در مدارس وجود دارد تا متدینین بتوانند با آزادی در این اماکن و در تمام مدارس نماز بخوانند نه فقط در مدارس دینی.
 
این گزارش اعلام کرد: در این صورت، اهداف آموزشی مدارس بهتر محقق شده و شخصیت دانش آموز بهتر رشد می یابد. مدارس عمومی نیز باید پذیرای تمام دانش آموزان باشند و اگر مدارس به دنبال پیشرفت دانش آموزان هستند و این امر را وظیفه خود می دانند باید در مدارس خود نمازخانه ایجاد کنند.
 
در این تحقیق آمده کسانی که نماز می خوانند به سبب راحتی و آرامشی که نماز به آنها می دهد از نماز بهره می برند و از این طریق مدرسه نیز مورد احترام و قدردانی دیگران خواهد بود.
حوزه نیوز

نقش نماز و تعاليم دينى در شخصيت جوانان

جوانان جوان و نماز

 

 


 

 


نقش نماز و تعاليم دينى در شخصيت جوانان

اينكه در انسان تمايلات و گرايشاتى وجوددارد كه او را متوجه به اهدافى مىسازد و مىخواهد به دست يابى با آن اهداف خود را تسكين و اطمينان ببخشد نشانه آن است كه بايد چنين ملجائى وجود داشته باشد. چون اقتضاى حكمت بالغه الهى اين است كه هيچ نيازى را بدون پاسخ نگذارد.

آرى اگر انسان احساس عطش و گرسنگى مىكند بايد آب و طعامى باشد تا رفع تشنگى و گرسنگى نمايد. حال بايد ديد كه چه عواملى اضطراب او را رفع مىكنند و چه دارويى براى او شفا بخش است و كدام طبيب به درد او عالم مىباشد؟

ترديدى نيست كه روح و حقيقت تعاليم دين به نيازهاى روحى و گرايشات غريزى و فطرى او برگشت مىكند و با جزم و يقين مىتوان گفت كه هيچ يك از دستورات دين بىارتباط با تكامل انسانى او نيست. «جان و جوهر پاسخ اسلامى به دنياى متجدد در جهات دينى و معنوى و فكرى

زندگى بشر نهفته است. همين جهات است كه كردار بشر و نحوه تلقى او را از جهان پيرامون رقم مىزند. مهمترين پاسخ يك جوان مسلمان و مهمترين گامى كه بايد او پيش از هر چيز بردارد اين است كه قوت ايمان خود را حفظ كند و اعتمادش را به صدق و اعتبار وحى اسلامى از دست ندهد. دنياى متجدد به تدريج تباه شده است و در صدد است همه آنچه را كه مقدس و طبعاً دينى است از بين ببرد و بخصوص با اسلام به عنوان دينى كه از نگرش قدسى نسبت به زندگى و قانون الهى در برگيرنده همه افعال و اعمال بشر عدول نكرده است مخالفت دارد. اكثر مشترقان غربى حدود دو قرن به اسلام مىتاختهاند و سعى داشتهاند به مسلمين ياد دهند كه دين خود را چگونه بفهمند»(2). همه اين تلاشها بدان جهت صورت مىگيرد كه اسلام چون مسيحيت و يهوديت تحريف نشده و متون واقعى آن در دست است و پاسخ همه معضلات را مىتوان در او جست.

 

در متن و منبع همين دين (قرآن) به مسلمانان تعليم داده مىشود كه قرآن شفاى همه امراض قلبى انسانهاست قد جاءتكم موعظةٌ من ربكم وشفاءٌ لما فى الصدور. «اندرزى از سوى پروردگارتان براى شما آمد و درمان آنچه كه در سينههاست»(3).

و خداوند، عالِم به سرّ و علن همه موجودات بوده پس تنها طبيب حاذق اوست و قرآن تنها نسخه كاملى است كه با عمل بدان مىتوان

 

سلامت كامل را بدست آورد چنانچه على(عليه السلام) فرمودهاند: «از قرآن براى بيمارىهاى خود شفا طلب كنيد و براى حل مشكلات خويش به آن استعانت بجوئيد چه اينكه در قرآن شفاى بزرگترين دردهاست كه آن درد كفر و نفاق و گمراهى است»(4).

و نيز در همين دين تأكيد بسيار رفته است به اينكه اطمينان قلبى شما انسانها در گرو ياد الهى است. الا بذكر الله تطمئنّ القلوب «آگاه باشيد كه با ذكر و ياد خدا دلها آرامش مىيابد»(5).

پس تنها ملجأ و پناهگاه واقعى، اتصال قلوب به عالم لاهوت و سپردن دل به دست صاحبدل و توجه كامل به خالق قادر است تا اينكه خود را بدان وابسته ببند و از غير او دل بركند و پاسخ اصلى و برآوردن همه نياز و فقر خود را در بىنيازى و غناى او يابد و هدايت خويش را در عمل به دستورات و تعاليم او بداند و تعديل شخصيت و تكميل انسانيت خود را در انس و آشنايى با تعاليم قرآن و دستورات اسلام جستجو نمايد.

ــــــــــــــــــــــــــــ

1 ـ دكتر حسين نصر جوان مسلمان و دنياى متجدد، ص342.

2 ـ جوان مسلمان و دنياى متجدد، ص352.

3 ـ سوره مباركه يونس، آيه 57.

4 ـ نهج البلاغه، خطبه 176.

5 ـ سوره مباركه رعد، آيه 28.

 

 

مصطفی خلیلی.نقش نماز در شخصیت جوانان

رخش می باید تن رستم کشد

جوانان جوان و نماز

نماز زيبا است و لكن از جوان زيباتر، نماز زينت است براي جوانان زيبنده تر، نماز سوزنده و شوينده گناهان است و براي جوانان بيشتر نماز كانال محبت الهي است و براي جوانان حركت در اين مسير ضروري تر، نماز بازدارنده از تباهي و منكرات است و براي جوانان اثرگذار تر، نماز سازنده جان، روح و روان است و براي جوانان سازنده تر، نماز قلبي دارد و قالبي! اگر به قلب ان راه يافتي به گنج عالم هستي دست يافته اي و اگر به قلب آن رسيدي به تدريج نقبي براي رسيدن به قلب آن خواهي زد! در روايت آمده است كه:

شخصي خدمت رسول خدا صلي الله عليه و آله و سلم رسيد و عرض كرد جواني است در مدينه در نماز جاعت شما شركت مي كند ولي گناه هم از او سرميزند. با او چه كنيم؟

پيامبر صلي الله عليه و آله و سلم فرمودند:

بگذاريد نمازهايش را بخواند بالاخره يك روز همين نماز او را به راه مي اورد و مدرسان او به سوي راه سداد و صلاح خواهد بود.1

نكته نابي كه از اين سخن ويژه پيامبر مي توان آموخت آن است كه:

براي مسجدي شدن و نماز خوان شدن جوانان سطح انتظارات را بايد پايين آورد از اصول اساسي و واجبات شروع كرد و به تدريج آنان را به فروع و نوافل آشنا ساخت، رخش مي بايد تن رستم كشد! از آغاز نبايد توقع سلمان شدن و اباذر شدن از آنان داشت بايد گام به گام آنان را آشنا ساخت تا چهره كريه گناه از رفتارآنان رخت بربندد و چهره زيباي عبوديت در رفتار آنان رخ بنمايد و اين كاري است كارستان، كه جلودار آن معلمان روحاني و مبلغان مذهبي هستند و مساجد بايد پايگاه آغاز چنين حركت هايي باشد.2        «ان شاءالله»

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

1. مجمع البيان/طبرسي/ج7-8/ص285.

2.قسمتي از مقاله ابوالقاسم يعقوبي برگزيده هجدهمين اجلاس سراسري نماز.